Zrušia sa po výzve Zväzu obchodu seniorské hodiny? Úrad verejného zdravotníctva reagoval na ich výzvy TAKTO!

Začiatkom týždňa sme Vám priniesli informáciu o výzve Zväzu obchodu Slovenskej republiky (ZO SR). Na tlačovej konferencii tak skritizovali nákupné hodiny pre seniorov či fakt, že či zamestnanci v tomto priemysle nie sú zaradení do kritickej infraštruktúry.

K pondelkovej tlačovej besede ZO SR sa vyjadrila aj hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ), Daša Račková.

ÚVZ tieto prosby či výzvy chápe no má však vlastné argumenty prečo by mali tieto zaužívané opatrenia platiť aj naďalej.

 

Nie každému sa to pozdáva

Pavol Konštiak, 1. viceprezident ZO SR, prirovnal nákupné hodiny pre seniorov k “nezmyselnému úzusu”. Zrušiť by ho chceli hlavne z dôvodu, že seniori tak môžu nakupovať 24 hodín denne (aj mimo určených hodín) zatiaľ čo ostatní by tak mohli spraviť len pod hrozbou sankcie či nevpustenia do priestorov obchodu.

Argumentoval aj tým, že v čase od 9:00 do 11:00 sú predajne aj tak práve kvôli nariadeniu prázdne. Hovorkyňa ÚVZ, Daša Račková, potvrdila, že si uvedomujú existenciu zástancov ale aj kritikov tohto opatrenia.

“Z nášho pohľadu je práve počas takto vážnej epidemiologickej situácie dobré a dôležité, ak je vyhradený čas pre tých najzraniteľnejších a prosíme ich preto, aby v záujme ochrany ich zdravia využívali vyhradený čas vždy, keď je to možné,“ odkázalo ÚVZ prostredníctvom Račkovej. 

 

Ilustračné foto

Zdroj: pixabay.com

 

Sporná výnimka

Ďalším bodom, s ktorým ZO SR nie je spokojne je fakt, že aj napriek dennodennému stretávaniu s ľuďmi (aj potenciálne nakazenými) neboli zamestnanci obchodov zaradení medzi kritickú infraštruktúru.

Z toho vyplýva, že zamestnanci nemôžu byť prednostne zaočkovaní a musia si jednotlivo počkať na fázu, do ktorej spadajú.

Tento problém sa teda úzko týka aj vyhlášky, že aj pozitívne testovaní môžu v obchodoch nakupovať. Hovorkyňa však upozornila na to, že táto výnimka sa môže využívať iba pri mimoriadnych situáciách kedy si daná osoba nemôže zaobstarať nevyhnutné potreby prostredníctvom rodiny, známych, susedov, v rámci donášky či s pomocou samosprávy.

 

Ilustračné foto

Zdroj: pexels.com

 

Podľa ÚVZ nie je riziko nákazy vysoké

Račková navyše podotkla aj to, že v obchodoch sa ľudia musia stále riadiť prísnymi protiepidemickými opatreniami.

Medzi ne patrí napríklad obmedzení počet ľudí na prevádzke, dezinfekcia rúk či priestorov aj 2-metrové rozostupy.

„Nakupujúci sú navyše pravidelne vyzývaní k dodržiavaniu protiepidemických opatrení. Kontakt s pozitívnou osobou v prípade nákupu potravín sa nepovažuje za úzky kontakt,“ dodala hovorkyňa ÚVZ.

Za úzky kontakt sa tak považuje ako osoby stoja od seba menej ako 2 metre dlhšie ako 15 minút pričom navzájom komunikujú.

 

Ilustračné foto

Zdroj: pexels.com

zdroj: dnes24.sk

 

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Zrušia sa po výzve Zväzu obchodu seniorské hodiny? Úrad verejného zdravotníctva reagoval na ich výzvy TAKTO!”