Čaká nás zdražovanie niektorých potravín. Môže za to pandémia ale zvýšenie minimálnej mzdy a príplatkov za prácu!

Pandémia koronavírusu za sebou okrem ľudských obetí zanecháva za sebou škody na ekonomike.

Malý podnikatelia tak ledva prežívajú a to sa pomaly začne prenášať aj do cien niektorých potravín. Zdražovať by sa mali pekárenské výrobky ale aj vajcia.

Problémom tak sú ceny pšenice ale aj zvýšenie minimálnej mzdy a príplatkov, ktoré by mali obchodníci preniesť aj do cien výrobkov.

 

Drahší chlieb aj rožky

Svetové ceny pšenice lámu v poslednom čase rekordy, keďže Rusko zvýšilo exportné clo čo výrazne ovplyvnilo aj svetové burzy.

Problémy robí aj slabá úroda či zvýšenie príplatkov za prácu v noci či cez sviatky. “Ak by naši pekári chceli zohľadniť všetky náklady, ktoré za posledné dva roky vstúpili do tvorby cien pekárenských výrobkov a dodnes neboli zohľadnené, mali by sa odbytové ceny zvýšiť až o 20 percent,” ozrejmil podpredseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Marián Šolty.

Podľa ekonomickej analytičky spoločnosti FinGO.sk Lenky Buchlákovej narástla cena týchto výrobkov medzimesačne takmer o 1%. “Aktuálne je v medziročnom porovnaní cena chleba vyššia o viac ako päť centov,“ dodala.

 

Bread On Brown Wooden Chopping Board

Zdroj: pexels.com

 

Vtáčia chrípka úraduje pri cene vajec

Veľmi podobná situácia so zdražovaním nastala aj pri vajciach. Problémom je tak vtáčia chrípka a strata nosníc, ktorá zasiahla Európu a to najmä Poľsko.

Farmári sa tak okrem straty nosníc musia popasovať aj s ekonomickým dopadom koronavírusu na ich podnikanie.

“Medziročne ich cena vzrástla o takmer šesť percent. Aktuálne kúpite balenie 10-tich vajíčok za 1,47 eura.

Nedostatok vajíčok na trhu by mohol navýšiť ich cenu v najbližších týždňoch na úroveň nad 1,55 centa,” vysvetlila Buchláková.

Zároveň však dodala, že zvyšovanie cien môže zbrzdiť akciové obdobie pred Veľkou nocou.

Vyzdvihla aj fakt, že oproti plnej vlne koronavírusu sa pominul aj fenomén predzásobovania verejnosti potravinami, ktorý minulý rok tlačil ceny vyššie.

 

Eggs in the Metal Basket

Zdroj: pexels.com

 

zdroj: topky.sk / biznis.sk