Európska lieková agentúra radí štátom EU, aby neschvaľovali SPUTNIK

Európska lieková agentúra (EMA) vydala prekvapivé vyhlásenie, v ktorom radí všetkým európskym štátom, aby neschvaľovali použitie ruskej vakcíny Sputnik ani na núdzové použitie.

Ruská vakcína Sputnik je neschválenou vakcínou, ktorú okrem Slovenska nakúpilo len Maďarsko.

V Maďarsku už očkavanie touto neschválenou vakcínou prebieha, zatiaľ čo u nás sa stále čaká.

Po Slovensku a Maďarsku ju má v najbližších dňoch nakúpiť aj Česko.

Christa Wirthumerová-Hocheová, biochemička z EMA uviedla, že európske štáty by nemali ruskú vakcínu používať ani v núdzových prípadoch, pretože k nej neevidujú žiadne dokumenty, ktoré by mohli analyzovať. Podľa biochemičky nie sú dostupné ani dáta na zaočkovaných ľuďoch.

Aj napriek tomu, že je možné, že sa po predložení všetkých potrebných dokumentov, zavedenie do očkovacieho procesu aj táto vakcína z Ruska, aktuálne to je naozaj nebezpečné.

Wirthumerová-Hocheová prezradila: ,,Až experti vyhodnotia dáta, na ktorých práve začali pracovať.“

Biochemička tvrdí, že dáta budú zanalyzované podľa platných európskych bezpečnostných štandardov. EMA má aktuálne k dispozícií len údaje pochádzajúce z laboratórnych štúdií a klinických pokusov.

Analýza laboratórnych štúdií predchádza procesu oficiálnej žiadosti o registráciu vakcíny. Ruská vakcína je aktívne využívana len v Maďarsku.

Slovensko má sľúbených až 2 milióny dávok. Prvých 200 tisíc dávok je už na Slovensku. O 200 tisíc dávok prejavila záujem aj Česká republika. EMA plánuje schvaľovanie aj novej vakcíny proti koronavírusu – vakcíny od spoločnosti Johnson & Johnson.

Zdroj: noviny.cz