Liek Ivermektín proti COVID-19 vraj nie je taký účinný ako sa predpokladalo

V týchdno dňoch sa uverejnil výsledok doposiaľ najväčšej štúdie, ktorá skúmala účinnosť lieku Ivermektín pri liečbe COVID-19.

Výsledky preukázali, že Ivermektín nie je natoľko účinný ako sa predpokladalo.

Štúdia bola vytvorená na 400 pacientoch, ktorým bol podávaný spomínaný liek alebo placebo, pričom ani samotní lekári nevedeli, ktorý pacient dostáva liek a ktorý len placebo.

Štúdia prebiehala spôsobom, že už pri prvých príznakoch koronavírusu dostalo 200 pacientov 5-dňovú liečbu ivermektínom.

Podľa Lukáša Neumanna, výskumného pracovníka univerzity v Oxforte, vo výsledku nebol medzi pacientami s ivermektínom a placebom žiadny merateľný rozdiel.

Neumanna prezradil: ,,164 pacientov s ivermektínom vs 156 pacientov s placebom sa do troch týždňov plne uzdravilo, 16 (IVM) vs 13 (placebo) muselo znova vyhľadať lekára a 4 (IVM) vs 6 (placebo) skončili v nemocnici.

Toto sú všetko rozdiely na úrovni štatistického šumu.“ Minimálny rozdiel v čase uzdravenia pacientov s koronavírusom si môžete všímnúť aj na grafe z príspevku výskumníka Neumanna.

Podľa odborníka je teda takmer isté, že ivermektín nie je žiadny zázračný liek.

Na otázku, ako je teda možné, že pri liečbe týmto liekom má mnoho pacientov výborné výsledky, odpovedal: ,,Predstavme si, že ľuďom diagnostikovaným s Covid dám ako „liečbu“ talizman pre šťastie.

Dám talizman 100 pacientom a ako „lekár“ budem pozorovať, že 99 ľudí sa nakoniec uzdravilo. Ponúka sa záver, že talizman pomáha k liečbe covid pretože 99 zo 100 sa uzdravilo, ale tak to nie je – covid má úmrtnosť 1%, takže 99 zo 100 ľudí sa jednoducho bežne uzdraví.

A keď to skúšam napríklad na 30 pacientoch, tak sa kľudne uzdraví úplne všetci, pretože 0.3 pacienta zodpovedajúcu 1% úmrtnosť samozrejme v tom mojom vzorke ani nemusím mať.“

Odborník dodáva, že nie je najlepší nápad predpisovať lieky len na základe dobrých skúseností. Zdôraznil, že podávanie nefungujúceho lieku je neškodné len do momentu, kedy si ľudia začnú dávať pozor na to, čím ich lekári liečia a kým začnú bojovať proti nim.

Zdroj: Facebook/Lukas Neumann