10 jasných príznakov toho, že sa bojíte dôverovať iným ľuďom. Zistite tiež, prečo vám môže nedôvera osobne ublížiť

Máte často obavy z toho, čo robí váš partner a s kým je? Viete si predstaviť najhorší scenár, že táto osoba nie je pre vás vhodná? Myslíte si, že nikto okolo vás si nezaslúži vašu dôveru?

Ak ste na všetky tieto otázky odpovedali kladne, pravdepodobne máte pistantrofóbiu.

Čo je to pistantrofóbia?

 

Je to strach dôverovať druhým. Samozrejme, ak vás v minulosti zradili alebo urazili vaši blízki, potom bude pre vás ťažké dôverovať ostatným. Táto nepríjemná skúsenosť však neznamená, že všetci ľudia sú zlí.

Negatívne účinky pistantrofóbie

Pistantrofóbia môže výrazne ovplyvniť váš súčasný milostný život. Koniec koncov, aj toto je dôvod, prečo sa nedokážete človeku úplne otvoriť. To následne sťažuje budovanie zdravých, šťastných a úspešných vzťahov.

Nechcete, aby pistantrofóbia prevzala úplnú kontrolu nad vaším životom? Potom si najskôr zistite, či ju vôbec máte.

Toto  je 10 jasných náznakov, že sa bojíte veriť ľuďom:

  1. Stále každého podozrievate, že podvádza

 

Keď stretnete niekoho nového, máte sklon si myslieť, že táto osoba k vám nie je úprimná. Analyzujete ich správanie a pokúšate sa odhaliť skryté motívy. Stávate sa paranoidným a prestanete si všímať ich slová a reálne činy. A to všetko preto, že ste zaneprázdnení neustálym upodozrievaním.

 

  1. Je pre vás ťažké uveriť, že ľuďom vo vašom okolí sa dá dôverovať

 

Ste presvedčení, že každá osoba, ktorú stretnete, vám nejakým spôsobom ublíži. Nezáleží na tom, akí ste si blízki. Myslíte si, že vás skôr alebo neskôr aj tak zradí.

 

  1. Myslíte si, že budete navždy single

 

Stále sa sťažujete, že si nikdy nenájdete spriaznenú dušu. Neveríte, že sa vo vašom živote objaví niekto, s kým si budete môcť vybudovať zdravý a šťastný dlhodobý vzťah.

 

  1. Charakterizuje vás nadmerná žiarlivosť

 

Nie ste si istí svojimi partnermi a preto na nich často žiarlite (aj bez dôvodu). Musíte pochopiť, že iracionálna žiarlivosť dokáže zničiť aj tie najsilnejšie vzťahy.

  1. Všetkých vnímate ako potenciálnych klamárov

 

Bez ohľadu na to, čo vám hovoria, nikdy neveríte ľuďom. Keď vás niekto pochváli, myslíte si, že vám klame. Zdá sa, že ste naprogramovaní premýšľať o ľuďoch týmto spôsobom. V každom slove od ľudí vo vašom okolí vidíte len klamstvá a pokrytectvo.

 

  1. Murphyho zákon je jedným z vašich obľúbených zákonov

 

Murphyho zákon je zvyčajne formulovaný takto: „Všetko, čo sa môže pokaziť, sa pokazí.“ Niekedy sa vám zdá, že v skutočnosti nechcete nikoho milovať a ani byť milovaní. Ale nie je to tak. Nezabudnite, že na prilákanie šťastia musíte zostať pozitívni a optimistickí.

  1. Vždy požadujete, aby vám partner preukazoval svoju lásku

 

Potrebujete, aby vám vaša polovička neustále dokazovala, ako veľmi vás miluje a stará sa o vás. Správate sa takto, pretože si chcete byť na 100% istí, že vám neublíži. Ak vám budú venovať pozornosť a hovoriť „Milujem ťa“ každý deň, postupne sa zbavíte svojich podozrení.

 

  1. Sľúbili ste si, že nikomu inému už nebudete veriť

 

V minulosti vás niekto zradil. Preto ste sa rozhodli, že už nebudete veriť nikomu ďalšiemu. Snažíte sa chrániť pred opakovaným sklamaním. Musíte si však uvedomiť, že ak nezačnete myslieť a vnímať ľudí inak, nikdy si nebudete môcť vytvoriť harmonický vzťah.

 

  1. Od partnera žiadate príliš veľa

Dokonca aj na samom začiatku svojho vzťahu očakávate, že vaša polovička strávi s vami každú minútu svojho voľného času. Tiež by ste chceli, aby zabudla na priateľov, ciele, záujmy a vás brala ako svoju prioritu. Takto však žiaden zdravý vzťah nebude fungovať!

 

  1. Vzťahy ukončujete príliš rýchlo

 

Nie ste zástancom toho, že ľudia by mali dostať druhú šancu. Aj keď váš partner neurobil nič zlé a vy ho neustále z niečoho podozrievate, môžete tento vzťah rovno ukončiť.

Máte nejaké príznaky pistantrofóbie?