Kaviareň si účtuje za šálku luxusnej kávy ako za pobyt v drahom hoteli. Z tohto sa vám zakrúti hlava

Väčšina z nás je viac než šťastná, že si cestou do práce, môže dopriať šálku kávy za pár eur.

Ale boli by ste ochotní dať 128€ za šálku kávy? Pre väčšinu z nás je odpoveď hneď jasná. Napriek tomu je to presne toľko, koľko si kaviareň Gesha Cafe v austrálskom Surrey Hills účtuje za jednu zo svojich prémiových káv v štýle Yuzo.

Aj keď je cena prehnaná, zákazníci, čo túto kávu ochutnali, tvrdia, že stojí za to.  Jeden zo zákazníkov popisujú chuť kávy ako „jemne aromatickú s ovocnými a maslovými vlastnosťami“.

Majiteľ kaviarne Ken Taing v rozhovore pre 7NEWS uviedol. „Je to najunikátnejšia a najlepšia káva na svete.“

Dôvod, prečo je to tak drahá, je ten, že káva Gesha, sa ťažko pestuje a pochádza zo vzdialených miest. V tomto prípade z panamskej vysočiny. Káva pochádzala z dediny Gesha v Etiópii predtým, ako sa kultivácia rozšírila do Strednej Ameriky. Zatiaľ čo sa Gesha pestuje aj v iných oblastiach sveta vrátane Kolumbie, panamské bôby sa všeobecne považujú za najlepšie na svete.

Podmienky pestovania sú veľmi špecifické. Tieto zrná si vyžadujú dokonalú nadmorskú výšku, vulkanickú pôdu a mikroklímu v Boquete, malom horskom meste v Paname, kde sa pestujú najlepšie zrná Gesha. Je to dokonalá kombinácia prvkov, vďaka ktorým je odroda tejto kávy najdrahšia a najvyhľadávanejšia.

V skutočnosti sa na aukcii špeciálnych káv v roku 2019 Best of Panama, predala odroda kávy Gesha, rodiny Lamastusovcov Elida Estate v Paname za rekordných 1029 dolárov za kilo. Už viete, prečo si za šálku kávy Gesha kaviareň toľko účtuje.

Zdroj
Zdroj foto: Instagram