utorok, 16 júla, 2024

Dávam tieto rastliny do pohára s olejom! Sú veľkou pomocou pre každého človeka a radím to každému

V mestských sadoch, v predzáhradkách či na balkónoch bytoviek môžete od júna až do tých najväčších mrazov stretnúť svetlé a nenáročné aksamietnice, ktorým sa tiež hovorí afrikánky, garafie alebo smraďošky.

Rodisko týchto kvetov pochádza zo slnečného Mexika, odkiaľ ich španielski obyvatelia priniesli do Európy po Columbovom objavení Ameriky. V tom čase mali pomenovanie „africké kvety“.

бархатцы лечебные свойства

Briti ich pokrstili na „zlato Panny Márie“. Tento názov pochádza z kresťanskej tradície obklopovať obrazy Panny Márie kvetmi aksamietnic, symbolizujúcimi zlaté mince.

Podľa legendy, počas úteku Jozefa a Márie do Egypta, začal svätú rodinu sledovať gang zlodejov. Keď ich nakoniec dobehli a vzali si mešec, namiesto peňazí z neho začali vypadávať kvety aksamietnice.

бархатцы лечебные свойства противопоказания

Legenda je legenda, ale pokiaľ ide o užitočné vlastnosti, aksamietnice možno považovať za skutočné zlato. Málokto vie, že tieto kvety sú najcennejším liekom, chránia záhradné rastliny pred škodcami a sú široko používané nielen vo varení, ale aj v kozmetike.

V ľudovom liečiteľstve, vodná tinktúra z kvetov aksamietnice, sa už dlhú dobu používa ako diuretikum, zvyšuje potenie a zbavuje sa červov. Čaj z aksamietnice je vhodný na liečbu hnačky a žalúdočných kŕčov.

Mexickí Indiáni používali tinktúry na zlepšenie laktácie u dojčiacich matiek a zmiernenie reumatických bolestí. V Indii sa šťavou z čerstvo vylisovaných listov rastliny ošetrovali ekzémy.

Moderná veda potvrdzuje liečivé vlastnosti aksamietnice. Zistilo sa, že pomáha pri ozdravovaní pečene a obličiek a v prípade zápalových procesov zmierňuje bolesť. Extrakt z aksamietnice zlepšuje metabolizmus a posilňuje imunitný systém.

цветы бархатцы лечебные свойства

V počiatočnom štádiu cukrovky sú schopné znížiť množstvo cukru v krvi, čo pozitívne pôsobí na pankreas. Kvety tejto rastliny obsahujú karotenoidy, ktoré znižujú riziko vzniku šedého zákalu.

Mimochodom, môžu byť pridané do kompótov, ktoré potom získajú nielen osobitnú arómu, ale aj liečivé vlastnosti – zvyšujú odolnosť organizmu voči prechladnutiu a chrípke.

бархатцы прямостоячие лечебные свойства

Využitie aksamietnice v ľudovom liečiteľstve

  1. Bylinný čaj na zlepšenie zraku

Na 0,5 litrovú čajovú kanvicu vezmite 1 čajovú lyžičku zeleného čaju, 2 kvety aksamietnice, 3 kvety nechtíka lekárskeho, 2 listy žihľavy, 1 list mladej slnečnice hľuznatej (topinambur) a 2 vetvičky mäty.

Čajník naplňte vriacou vodou a prikryte uterákom na dobu 30 minút. Čaj môžete piť počas dňa, zrieďte si ho vodou v šálke. Zvyškami si môžete ráno poumývať oči.

Kvety aksamietnice posilňujú dobré videnie, pretože obsahujú karotenoid luteín, na ktorom závisí kvalita a jasnosť videnia. Ak chcete obnoviť zrakovú ostrosť, bylinkári tiež odporúčajú konzumovať 3 čerstvé kvety denne po dobu 1 mesiaca. Pre deti je dávka znížená na 1 kvet.

лечебные свойства бархатцев

  1. Na ozdravenie pečene

5 kvetov aksamietnice zalejeme litrom vriacej vody, varíme 3 minúty pri nízkom plameni. Pite po 250 ml pred jedlom – ráno a večer. Priebeh liečby je 1 mesiac, potom musíte absolvovať týždennú prestávku a opakovať celý priebeh.

  1. Na parazity

Tinktúra aksamietnice dokonale pomáha pri boji proti črevným parazitom. Ak si chcete tento liek pripraviť, vezmite si 1 polievkovú lyžicu čerstvých kvetov rastliny a zalejeme ich 300 ml vriacej vody.

Nechajte to pod vekom, kým úplne nevychladne, po precedení konzumujte 2 polievkové lyžice 3-krát denne pred jedlom. Trvanie liečby je 2 týždne.

  1. Pri cukrovke a ochoreniach pankreasu

V prípade cukrovky, zalejte kvety tmavej farby (50 kusov) s vodkou (500 ml) a nechajte lúhovať po dobu jedného týždňa na tmavom mieste. Konzumujte jednu čajovú lyžičku trikrát denne pred jedlom.

Pri chorobách pankreasu, vám užívanie tinktúry aksamietnice umožní zlepšiť stav tohto orgánu, znížiť zápal a opuch, a tiež normalizovať produkciu enzýmov.

  1. Pri nádche a nachladení

Inhalácia vám pomôže uľahčiť dýchanie. Vložte do čajníka 5 púčikov aksamietnice a zalejete ich vriacou vodou. Čajník zabaľte do uteráka a nechajte postáť 5 minút. Inhalujte vzduch z hrdla čajníka ústami a vydychujte nosom. Keď už začne cez nos voľne dýchať, vdychujte nosom a vydýchnite ústami.

  1. Pri neuróze

Kúpele s odvar z aksamietnice upokojuje nervový systém, pomáha v stresových situáciách, zmierňuje úzkosť, obnovuje emocionálnu rovnováhu. Odporúča sa pri neuróze, depresii, neistote a zmätenosti.

  1. Na posilnenie stien ciev

2 polievkové lyžice kvetných pukov aksamietnice a 1 čajovú lyžičku kvetov túžobníka brestového nechajte lúhovať v zatvorenej nádobe v 500 ml vriacej vody po dobu 20 minút. Konzumujte 1 hrnček (250 ml) 3-krát denne pred jedlom.

 

Pomocou kytíc sušených aksamietnic, môžete bojovať proti moliam, ktoré sa usadili vo vašom šatníku. Ak si užívate večerné posedenie pri ohni, no komáre vám nedajú pokoj, zoberte si pár kvietkov aksamietnice a hoďte ich do ohňa, tento dym hmyz vystraší. Ak chcete, aby vaše domáce žĺtka mali krásnu žltú farbu, pridajte kvety aksamietnice do krmiva sliepok.

Poznáte túto rastlinku? Aké s ňou máte skúsenosti?

zdroj:takprosto.cc

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Najnovšie

Super knihy na júlové čítanie od Grady

NOC V PARÍŽISandy BakerAko dlho sa dá utekať pred láskou?   Cat...

Baba Wanga predpovedala, čo nás čaká v roku 2025. Toho sa každý bál

Baba Wanga, slávna bulharská jasnovidka, po sebe zanechala množstvo...

Lakomý manžel chcel byť pochovaný s celým svojím majetkom. Pomsta šikovnej vdovy je brilantná

Myslím, že nikto by nechcel mať lakomého partnera, ale...

„Neznášam varenie mojej svokry – je veľmi škodlivé pre naše zdravie“

Istá žena sa priznala, že neznáša varenie svojej svokry...

Prečítaj si aj

Super knihy na júlové čítanie od Grady

NOC V PARÍŽISandy BakerAko dlho sa dá utekať pred láskou?   Cat...

Baba Wanga predpovedala, čo nás čaká v roku 2025. Toho sa každý bál

Baba Wanga, slávna bulharská jasnovidka, po sebe zanechala množstvo...

Lakomý manžel chcel byť pochovaný s celým svojím majetkom. Pomsta šikovnej vdovy je brilantná

Myslím, že nikto by nechcel mať lakomého partnera, ale...

„Neznášam varenie mojej svokry – je veľmi škodlivé pre naše zdravie“

Istá žena sa priznala, že neznáša varenie svojej svokry...

Z polovice balenia mlieka je KOPA NANUNKOV eskimo! Domáce, prírodné a za babku! Jeme ich celý deň

Mám niekoľko receptov na domácu zmrzlinu a nanuky, niektoré...
Romana
Romana
Volám sa Romana a som redaktorkou pre portál Mysmezeny.sk Medzi moje obľúbené témy patrí história, vzťahy a náboženstvo 🙏

Super knihy na júlové čítanie od Grady

NOC V PARÍŽISandy BakerAko dlho sa dá utekať pred láskou?   Cat sa snaží vyhnúť láske, ako sa len dá. Po nečakanom sexe so svojím spolubývajúcim si...

Baba Wanga predpovedala, čo nás čaká v roku 2025. Toho sa každý bál

Baba Wanga, slávna bulharská jasnovidka, po sebe zanechala množstvo zaujímavých predpovedí o osude ľudstva.Jej vízie, siahajúce tisíce rokov do budúcnosti, vykresľujú obraz sveta plného...

Lakomý manžel chcel byť pochovaný s celým svojím majetkom. Pomsta šikovnej vdovy je brilantná

Myslím, že nikto by nechcel mať lakomého partnera, ale sú prípady... Je známe, že každý môže míňať svoje ťažko zarobené peniaze, ako chce, ale...
Verified by MonsterInsights