Prečo niekedy pocítite ľahký elektrický šok, keď sa niekoho dotknete?

Ľudské telo je plné prekvapení. Napadlo vás niekedy, že môžete preniesť elektrinu v malom množstve na iné  predmety? Dostali ste niekedy ľahký elektrický šok, keď ste sa priblížili k niekomu alebo ste sa ho dotkli?

Ak ste sa čudovali, prečo k tomuto javu dochádza a ako funguje, prinášame vám teraz niekoľko odpovedí na vaše otázky.

Atómy v našom tele majú pozitívnu, negatívnu a neutrálnu energiu

Všetko okolo nás je tvorené atómami a samozrejme to zahŕňa aj ľudské telo. Atómy sú zase tvorené z protónov, elektrónov a neutrónov. Každý z nich má kladný, záporný alebo neutrálny náboj a to bez výnimky. Hoci atómy majú všeobecne trochu stabilný počet týchto 3 typov častíc, elektróny majú tendenciu neustále sa pohybovať z jedného miesta na druhé. To znamená, že sa môžu presunúť z nášho nábytku na naše oblečenie a odtiaľ až na ruku kolegu, keď ho pozdravíme podaním ruky.

Statická elektrina vznikne, keď negatívna energia nie je vyvážená

Ak chýba rovnováha medzi elektrónmi a protónmi, alebo inak povedané, vzniká nerovnováha negatívnej a pozitívnej energie, vzniká niečo, čo vedci označujú ako statická elektrina. Statickú elektrinu ste si pravdepodobne vytvorili sami. Napríklad, ak ste si niekedy otreli vlasy o balón, „zachytíte“ o pár elektrónov viac, ako ste mali predtým. Ak sa však o chvíľu neskôr priblížite ku kladne nabitému predmetu, napríklad ku kovovým predmetom alebo k niečomu z vodivého materiálu, pravdepodobne budete mierne zasiahnutý elektrickým prúdom. Sú to elektróny, ktoré sa pohybujú z jedného miesta na druhé a snažia sa znovu získať rovnováhu.

Malé elektrické šoky sú bežnejšie, keď je chladné a suché počasie

Počas zimy alebo v častiach sveta, kde je obzvlášť suché a chladné podnebie, môže byť statická elektrina častejšia. Je to tak kvôli skutočnosti, že vlhký vzduch je prírodným vodičom, ktorý, čo je zvláštne, môže pomôcť zabrániť silnejším výbojom, ktoré sa vyskytujú v prostredí s nižšou vlhkosťou. V takom prípade by nedostatok vlhkosti mohol spôsobiť časté elektrické výboje, keď manipulujete alebo sa dotýkate určitých povrchov.

Existujú určité materiály, ktoré nám odovzdávajú svoje elektróny, a ďalšie, vďaka ktorým „vysielame iskry“

Ako ste už pravdepodobne vedeli, kovy sú hlavnými vodičmi elektriny, a to natoľko, že sa používajú na vytváranie špeciálnych predmetov, ktorých jediným účelom je vedenie elektriny. Existujú však aj vlákna, ako napríklad polyester, ktoré majú nízku úroveň vodivosti a môžu sa stále podieľať na prenose elektriny prechádzajúcej z jedného miesta na druhé, keď tieto ľahké elektrické šoky náhle vydáme alebo prijmeme. Napríklad polyester sa nachádza v mnohých predmetoch, ktoré používame v každodennom živote.

Existuje niekoľko jednoduchých krokov, vďaka ktorým sa môžete vyhnúť elektrickému šoku:

  • Ak máte podozrenie, že príčinou statickej elektriny sú chladné a suché podmienky, nezabudnite zvlhčovať svoje miestnosti.
  • Používajte bavlnené odevy, aby ste zabránili vytváraniu statického náboja pri obliekaní.
  • Častejšie sa dotýkajte kovu, aby sa statika uvoľňovala v malých dávkach namiesto všetkých naraz.
  • Existujú aj antistatické výrobky, ktoré vám môžu pomôcť vyčistiť povrchy.
Zdroj
Zdroj foto: www.pexels.com