„Som neurológ a s istotou viem, že strach, závisť a nenávisť spôsobujú pálenie záhy a pomalé ničenie tela.“

Pamätáte si na slávny Avicennov experiment s dvoma jahňatami?

Zvieratá boli umiestnené do rôznych klietok a rovnako kŕmené, jedno jahňa však bolo umiestnené do klietky s vlkom.

Jedno z jahniat, ktoré nevidelo predátora, bolo silné a rázne, hravé, ktoré bolo v atmosfére neustáleho stresu, upadlo do depresie, lenivosti a chudnutia. Niet divu, že hovoria, že všetky choroby spôsobujú nervy a do hrobu nás vie omnoho skôr dostať závisť, nenávisť a strach.

Akákoľvek psychologická nerovnováha skôr alebo neskôr vyústi do ochorenia. Ako sa teda chrániť pred negatívnymi emóciami? Prezradíme vám, ako prekonať stres a zbaviť sa negatívnych myšlienok, aby ste si nevytvorili vstupnú bránu pre rôzne choroby.

Liečba stresu

Rumunský profesor Constantin Dulcan tvrdí: „Keď sa človek zbaví negatívnych myšlienok, zlepšuje sa nielen nálada, ale aj blaho. Chronický stres, neustále pocity úzkosti, závisť, nenávisť a hnev posúvajú pH v tele do kyslejšieho prostredia  a spôsobujú, že človek je náchylný na rôzne choroby vrátane rakoviny.

Podľa Dulcana depresia škodí aj telu: „Tento stav spôsobuje ložiská zápalu, oslabuje imunitný systém, čo znamená, že sa človek stáva ľahkým terčom patogénnych baktérií a iných mikróbov.“

people sitting on chair with brown wooden tableUnsplash

Pozitívne myslenie posilňuje imunitný systém, zvyšuje vitalitu, zvyšuje priemernú dĺžku života, zabezpečuje nášmu telu krajšiu a zdravšiu pokožku. Podľa profesora Dulcana aj vy sami sa dokážete zbaviť stresu a naprogramovať svoj mozog tak, aby ste každý deň našli niečo, čo vás urobí šťastnými. Toto sú jeho odporúčania…

Ako sa zbaviť stresu a depresie:

1. Snažte sa ovládať negatívne emócie, pocity hnevu a strachu. Nehnevajte sa kvôli maličkostiam a naučte sa s chybami druhých zaobchádzať s porozumením. „Ak človek urobí chybu, snažím sa mu odpustiť. Odpúšťajme si, pretože odpustenie na fyziologickej úrovni tvorí v našom organizme zásadité pH prostredie, ktoré je prospešné pre zdravie a ničí rôznorodé choroby, “ hovorí Dulcan.

Samozrejme, nebude to fungovať okamžite, musíte na sebe starostlivo pracovať. Len si pamätajte: každá sekunda negativity zabíje tisíce buniek vo vašom tele.

man holding forehead under sunsetUnsplash

2. Doprajte si 10-minútovú prestávku počas pracovnej doby: zabudnite na starosti, pokúste sa vyčistiť si myseľ, upriamte myseľ na niečo príjemné. Je vhodné opustiť miestnosť, kde sa nachádzate a vychutnať si nádych čerstvého vzduchu.

Ak neobnovíte energiu, ktorú míňate v procese každodennej rutiny, jej neustále nadmerné používanie povedie k negatívnym následkom. Ak sa ale naučíte dať si každý deň pauzu, čoskoro si budete môcť užívať nielen psychické, ale aj fyzické benefity.

3. Kávu nahraďte čajom. Pite hrejivý nápoj, pomaly a naučte sa vychutnať si každý dúšok. Postupom času si zvyknete relaxovať za každých podmienok a programovať svoj mozog pre šťastie.

A man in a leather jacket looking down while sitting on a ledge in a cityUnsplash

4. Únava a chronický stres sa často vyskytujú v dôsledku nedostatočného prísunu kyslíka do mozgu, niet divu, že všetky metódy relaxácie sú založené na dýchaní. „Na pár minút zatvorím oči, zhlboka sa nadýchnem a vydýchnem. Toto opakujte niekoľkokrát za sebou.

Nikdy nekonzumujem tabletky, ak ma bolí hlava. Len sa uvoľním, predstavím si loptu, ktorá vyžaruje teplo, vychádza zo srdca a smeruje k hlave, ktorá ma veľmi bolí. Robím to tak už dlho a bolesť vždy zmizne,“ napísal profesor.

5. Ak chcete byť zdraví, snažte sa viesť aktívny životný štýl, jesť vhodné potraviny, ktoré vášmu telu dodajú potrebné živiny, odpočívajte a nezabudnite veriť v to najlepšie. Nájdite si aktivitu, ktorej sa môžete so všetkou vášňou venovať, doprajte pokoj svojej mysli a vyhýbajte sa rutine. Zlé myšlienky vedú do hrobu, ale tie radostné darujú život!

Teraz už viete, že aj vo vašom vnútri môže prebývať harmónia, veľkorysosť, nesebeckosť a mier, len sa musíte naučiť pustiť to zlé a ovládať svoje emócie. Pokrčte plecami, zhlboka sa nadýchnite a smelo choďte do nového dňa s úsmevom na tvári – život bude hrať s novými farbami, uvidíte.

Ako zvládate stres a zlú náladu?

 

Zdroj: otozh.com.ua