Sprchová vanička ako ideálne riešenie do malej kúpeľne

Sprchové kúty všeobecne zaberajú menej miesta ako vane, preto sú vhodným riešením pre menšie kúpeľne. Pokiaľ vás veľkosť vašej kúpeľne limituje, tak máme pre vás pár tipov, vďaka ktorým môžete ušetriť pár centimetrov navyše. A zároveň si môžete zaobstarať pohodlný sprchový kút, v ktorom nebudete mať problém sa otočiť.

Aký sprchový kút je pre mňa správny?

Na začiatok je dobré si povedať, že existujú dva typy sprchovacích kútov – sprchový kút s vaničkou a sprchový kút na dlažbu. Pokiaľ ste si robili zálusk práve na ten druhý typ sprchy, tak vás musíme sklamať. Táto konštrukcia vyžaduje odtokový žľab, ktorý sa v panelákovom byte väčšinou nedá urobiť. Ale nezúfajte! Dnes už zoženiete také malé sprchové vaničky, ktoré splynú s podlahou. Najnižšie sprchovacie vaničky majú výšku 3 centimetre.

Výhodou nízkych vaničiek nie je len vzhľad, ale aj praktickosť, a to hlavne pre pohybovo obmedzených ľudí (napríklad seniorov), pre ktorých bude sprchovanie razom ľahšie. Rovnako tak existujú aj hlbšie sprchové vaničky, v ktorých si na rozdiel od sprchových kútov na dlažbu môžete dopriať alternatívu vane, čo sa vám môže hodiť v prípade, ak máte malé deti alebo zvieratá, ktoré kúpete. Ďalšou výhodou sprchových vaničiek je aj ich údržba. Vďaka hladkému povrchu ich môžete bez problémov vyčistiť.

Štvorec, obdĺžnik a polkruh alebo výber tvaru a veľkosti

Sprchová vanička sa obvykle vyrába v troch tvaroch: okrem klasického štvorca si môžete zaobstarať aj obdĺžnik alebo polkruh, ktorý je výborným riešením, pokiaľ sa vám do kúpeľne nezmestí štvorcový rozmer. Iste nájdete aj menšie štvorcové vaničky veľkosti 70 x 70 cm, ale tie vám prílišný komfort nedajú. Preto odporúčame pohrať sa s ostatnými tvarmi. Najlepšie šetrí priestor práve polkruhová sprchová vanička.

Aj batéria sa počíta

Pre dostatok priestoru by ste mali zvoliť sprchové kúty veľkosti aspoň 85 x85 cm. Pokiaľ si túto minimálnu veľkosť, ktorá vám zaručí pohodlie, nemôžete vo svojom priestore dovoliť, aspoň sa zamerajte na batériu vo vnútri vašej sprchy a snažte sa ju vybrať čo najmenšiu. Na to sú ideálne podomietkové batérie. Ako už napovedá názov, časť batérie sa schováva pod omietkou.

Pozor na dvere

Aj spôsob otvárania sprchového kúta šetrí centimetre. Najlepšie sú posuvné dvere, tie vám nezaberú žiadne miesto. Hneď na druhom mieste sú zalamovacie čiže skladacie dvere, ktoré sa otvárajú do vnútra – do priestoru sprchy, takže si nemusíte robiť starosti, že by otvorené dvere búchali do poličiek alebo umývadla. Môžete sa stretnúť aj s kombináciou týchto dvoch dverí – posuvné zalamovacie dvere. Pokiaľ nemáte priestor navyše, tak si dajte pozor na otočné dvere, ktoré vám zaberú najviac miesta, lebo sa otvárajú von.

Priestoru je stále málo

Popremýšľajte, čo všetko by sa dalo z kúpeľne odstrániť. Práčka nemusí byť nutne súčasťou kúpeľne, veľa ľudí ju má napríklad v kuchyni. Rovnako nie je nikde napísané, že aj sušička alebo kôš na bielizeň patrí sem. Ďalšiu úsporu priestoru umožní umiestnenie umývadla nad vaňu. Keby sme mali ešte chvíľu rozmýšľať o úspore miesta pomocou umývadla, tak šikovným tipom je umiestnenie vecí nad umývadlo. Zohnať si môžete napríklad galérku so zabudovaným zrkadlom, čím by ste ušetrili miesto. Pri skrinkách si ale dajte pozor na ich hĺbku. Pokiaľ nie je potrebné, nekupujte si príliš hlboké skrinky. Aj to vám dokáže ušetriť priestor.