Chorvátsky súd prijal rozhodnutie povoľujúce párom rovnakého pohlavia adoptovať si deti

Po tom, čo chorvátske súdy v minulom roku potvrdili, že páry rovnakého pohlavia majú právo stať sa pestúnmi, skupiny obhajujúce LGBT+

privítali rozhodnutie záhrebského správneho súdu, vďaka čomu budú môcť podať žiadosť aj o osvojenie detí.

Združenie Rainbow Family Association, ktorá združuje páry LGBT a jednotlivcov, ktorí majú alebo chcú mať deti, toto rozhodnutie privítalo ako „historický okamih“.

man in black suit jacket and woman in black and white floral long sleeve shirtunsplash

„Právo dieťaťa na najlepších adoptívnych rodičov zostáva prioritou a toto rozhodnutie automaticky neznamená, že sa homosexuálnymi a lesbickými pármi majú stať adoptívni rodičia –

ale životní partneri sa teraz môžu bez obáv obrátiť na svoje centrum sociálnej starostlivosti a požiadať o zhodnotenie adopcie,“ uviedlo združenie Rainbow Family Association.

Koncom minulého mesiaca pripomenul, že súd rozhodol v prospech párov rovnakého pohlavia

Mladen Kozic a Ivo Segota s tým, že nesmú byť diskriminovaní „v rámci postupu posudzovania pri adopcii, pretože uzavreli životné partnerstvo“, odkazujúc právny výraz pre manželstvá osôb rovnakého pohlavia v Chorvátsku.

V máji 2016 podali žiadosť o adopciu, ale po pár mesiacoch ju zamietli. „Dúhové rodiny“ označili odmietnutie za „absurdné“. Súčasné rozhodnutie súdu, povoľujúce adopciu detí pármi rovnakého pohlavia dodala nádej všetkým ľuďom, ktorí po tom dlhé roky túžili.

 

Zdroj: balkaninsight.com