Vláda hlási nízky záujem o očkovanie. Je možné, že sa zatvoria niektoré očkovacie centrá

Zrýchlené posúvanie hraníc do čakárne na očkovanie znamená jediné a to znižujúci sa záujem o očkovanie proti koronavírusu. Róbert Suja, generálny riaditeľ Národného centra zdravotníckych informácií, potvrdil nízky záujem, pričom priznal skutočnosť, podľa ktorej boli 16 a 17 roční záujemcovia o očkovanie zaradení medzi dôchodcov, ktorí sú očkovaní vakcínou od spoločností Moderna a Pfizer/BioNTech.

Podľa generálneho riaditeľa Národného centra zdravotníckych informácií sa táto skupina mladých ľudí prihlasovala na očkovanie do väčšiny okresov.

Aj napriek tomu, že ich teší ich obrovský záujem, na očkovanie si zrejme budú musieť počkať.

Po uverejnení technického problému, ktorý spôsobil pridelenie termínov tejto vekovej skupine, sa Ministerstvo zdravotníctva SR rozhodlo ich termíny zrušiť a zaradiť ich do poradia.

NCZI informovalo, že informácie o údajnej chybe systému sú nepravdivé a systém neidentifikoval tínedžerov ako 100-ročných.

Podľa NCZI sa však neporušila žiadna platná vyhláška, pretože im boli prideľované termíny len v okresoch, kde bol zaznamenaný nízky záujem o očkovanie.

Podľa Suja znamená nízky počet zaregistrovaných čakateľov na očkovanie to, že na Slovensku sa dosiahne naozaj extrémne nízka zaočkovanosť a to len približne 38 %.

Je možné, že sa do konca leta nechá zaočkovať 48 % ľudí, čo je však nepravdepodobné.

Podľa NCZI by záujem o očkovanie stúpol len v prípade, ak by sa sprístupnilo veľké množstvo vakcín Pfizer. Podľa premiéra Eduarda Hegera, jedinou možnosťou ako zvýšiť mieru zaočkovania, je zvýšiť jeho propagáciu. Predseda vlády sa dal zaočkovať vo veľkokapacitnom stredisku na Národnom futbalovom štadióne v Bratislave, kde mu bola podaná vakcína od firmy AstraZeneca.

Zdroj:aktuality.sk