7 Vecí, ktoré už prestanete robiť po 40-tke a konečne si vydýchnete

Keď máme 20 rokov, myslíme, že budeme žiť večne a naše priority či hodnoty zostanú rovnaké ako teraz. Čas však plynie a my sa meníme. A zrazu, keď prekročíme hranicu 40 rokov, chápeme, že všetko je úplne inak – vôbec nie tak, ako sme to v mladosti predpokladali.

Prečítajte si hlavné rozdiely v správaní a svetonázore 20 a 30-ročných žien…

Počet priateľov sa razantne znížil

two women holding flowersUnsplash

Spočiatku možno nechápeme, kam všetci odišli. Keď počas detstva boli naši vrstovníci na ihrisku, okamžite sme celý dvor považovali za svojich priateľov. Na strednej a vysokej škole to boli naši spolužiaci. Roky však plynú a vy zisťujete, že vám ostali 2 priatelia. Spočiatku je to šok. Ale potom príde uvedomenie: je ľahké mať priateľov,

keď nemáte takmer žiadne povinnosti. Ale keď sa stretnete s dospelosťou a prvými ťažkosťami, až vtedy uvidíte, kto sú len vaši známi a kto sú skutoční priatelia. Čím viac životných skúseností získame, tým vyberavejší sme k ľuďom. A tak pri nás zostanú len tí najlepší.

Prestal klamať

Je ťažké sa namáhať, niečo vymyslieť a potom si to ešte zapamätať. V 15 rokoch zatajujeme zlú známku v škole, v 20 to, kedy sme prišli domov po párty.  Teraz to už nemusíte a možno ani nechcete robiť: je to váš život a nikto vám nemôže nič zakázať. Ste dospelé, a to je obrovská úľava!

Šetriť na veciach, ktoré vám prinášajú potešenie

green plant in clear glass vaseUnsplash

Je ťažké robiť to, čo vás robí šťastnou, keď nemáte peniaze. A v mladosti ich má zvyčajne len málokto: aké peniaze majú študenti na brigádach alebo v prvom zamestnaní s minimálnou mzdou? Vo veku 40 rokov už mnohí majú určitú kariéru a vďaka tomu aj viac príležitostí.

Okrem toho začnete chápať, že si musíte vedieť dovoliť veci, ktoré sa vám páčia a prinášajú radosť. Inak bude váš život príliš nudný či miestami nezmyselný. Obľubujete krevety? Prečo si nedopriať? Kvalitná a pohodlná obuv? Áno, určite. Máte možnosť ísť na dovolenku do zahraničia? Stojí to za to. Čím ste starší, tým lepšie ste schopní obnoviť svoje finančne zdroje.  Ide o je cennú zručnosť, ktorá je užitočná aj v neskoršom živote.

Častejšie hovoriť „nie“

V mladom veku je pre nás ťažké niekomu povedať. Urazený príslušník rodiny či priateľ, ktorý sa rozíde s dievčaťom len preto, že s ním v niečom nesúhlasila. Neskôr si však uvedomíte, že rola dobrého dievčatka je výhodou pre všetkých ostatných, len nie pre vás. Schopnosť povedať „nie“ v správnom čase je do istej miery znakom dospievania. A život s touto schopnosťou je oveľa ľahší! Vďaka tomu sa do vášho života prestanú vkrádať hlúpi susedia a zistite, že inteligentní muži majú radi, ak máte svoj vlastný názor.

Dobrota nadovšetko?

woman taking photo while showing smileUnsplash

Celý život nás učia, aby sme boli poslušní, v opačnom prípade sa ľudia nahnevajú a budú si myslieť, že sme zlí. V skutočnosti je však zdravé sebectvo to najlepšie, čo pre seba môžete urobiť. Keď dávate príliš veľa sily a energie iným ľuďom, budete nešťastnejší. Neustála obetavosť, ktorá sa v literatúre tak často chváli, je známkou toho, že vaše duševné či fyzické zdravie môže byť v ohrození.

Až s pribúdajúcim vekom začneme chápať, že ak nás niekto nemá rád také aké sme, možno títo ľudia jednoducho nepatria do nášho života. Ale sú aj takí, ktorí nás dokážu skutočne prijať.

Spánok je dôležitejší, ako si myslíte

Dôležitejší ako raňajky. Za študentských čias fungujete celú noc, spíte 2 hodiny a ráno vstanete, umyjete si tvár – a opäť ste krásne. Po 10-15 rokoch to tak nefunguje. Ak nespíte 7-8 hodín, potom sa vám začnú pod očami objavovať kruhy, na tvári uvidíte prvé vrásky a vaša nálada bude inklinovať k negatívnemu nastaveniu.  sa zvrásni a nadobudne zemitý odtieň a nálada má tendenciu k negatívnym hodnotám. Na jednej strane je z toho málo radosti, ale na druhej strane je to dobrý dôvod na to, aby ste si dopriali dostatok spánku.

Oddych neznamená mrhanie životom

woman lying on bed white holding boardUnsplash

V mnohých rodinách verilo, že odpočinok je pre lenivých a slabých. A namiesto toho, aby ste ležali na gauči s knihou, bolo by lepšie si ísť upratať svoju izbu. Vyrastiete, vyštudujete a začnete chodiť do práce. Fungujete tak, ako vás to učili: naplno, bez prestávok a voľných dní. Vaši priatelia išli vo voľnom čase na dovolenku, zamilovali sa a čítali zaujímavé knihy, no vy ste nemali žiadny voľný čas.

Možno sa vám už stalo, že ste nešli na výlet s niekým, kto sa vám páč len preto, že na to nebol čas. Musíte predsa v práci dokončiť dôležitý projekt. a tak v sobotu sedíte v kancelárii, pozeráte si fotky na sociálnych sieťach vášho „objektu“ a zrazu cítite, ako vám tečú slzy po lícach. Ste nešťastná. Zavoláte kamarátke, aby ste sa posťažovali, no tá vám pochopiteľne vynadá a opýta sa: Prečo? Prečo si svoj život premieňate na prácu? Čo vám to dáva?

Táto situácia nás prinúti premýšľať. Odpočinok nie je lenivosť, je to dôležité nielen pre život, ale aj obnovu vašej energie. Nie každý vie, ako relaxovať a odpočívať. Niektorí sa to musia jednoducho  naučiť. Skôr či neskôr však pochopíte, že ak by ste v tom pokračovali ďalej, môžete si zničiť život…

 

Zdroj: adme.ru