Učitelia v škole nosia sukne, aby protestovali proti nespravodlivému vylúčeniu študenta

Učitelia v Španielsku solidárne stoja za študentom, ktorý bol minulý rok vylúčený za to, že do školy chodil oblečený v sukni. Všetko je súčasťou hnutia Clothes Have No Gender (#laropanotienegenero), ktorého cieľom je ukončiť stereotypné rodové normy v európskej krajine.

Hnutie bolo na vrchole koncom októbra a začiatkom novembra 2020, ale nedávno si vyslúžilo viac pozornosti v reálnom, online živote aj v médiách, keď sa k protestu pripojilo viac mužov.

Začiatkom mája 2021 začali 37-ročný Manuel Ortega a 36-ročný Borja Velázquez prichádzať do triedy oblečení v sukniach v reakcii na nedávny prípad šikany v základnej škole Virgen de Sacedon vo Valladolide, kde pracujú. V tomto konkrétnom prípade bol chlapec šikanovaný kvôli tomu, že mal na sebe anime mikinu, musel vydržať homofóbne nadávky a vyzliecť si kúsok odevu.

Učiteľ Borja Velázquez spolu so svojím spolupracovníkom Manuelom Ortegom po nedávnom incidente znovu nastolili hnutie Odevy nemajú pohlavie

borjamusico

Obaja sa rozhodli nosiť do triedy sukne a svojich študentov učiť o tolerancii po tom, čo študenta v škole šikanovali za oblečenie, ktoré mal na sebe

borjamusico

Ortega (vľavo) a Velázquez (vpravo) bojujú proti rodovým stereotypom. Patria medzi množstvo španielskych učiteľov nosiacich sukne

JAVIER ÁLVAREZ

Ortega a Velázquez boli pobúrení nad šikanovaním, ktoré sa deje v ich škole, a rozhodli sa vstúpiť do hnutia Odevy nemajú pohlavie, aby podporili toleranciu, úctu a rozmanitosť.

Obaja učitelia vzdelávajú svojich študentov v tom, ako prekonávať predsudky. Podľa Velázqueza, ktorý uviedol pre El Pais, najčítanejší španielský denník online, že chce deti naučiť, že slová bolia a v spoločnosti sú potrebné zmeny.

Medzi veci, ktoré učili svojich študentov, patrí to, že je v poriadku, že chlapci nosia sukne alebo majú dlhé vlasy, zatiaľ čo pre dievčatá je tiež úplne v poriadku, keď milujú futbal a majú krátke vlasy.

Jose Piñas bol jedným z prvých učiteľov, ktorí prejavili solidaritu v práci už na jeseň roku 2020 po vylúčení študenta za nosenie sukne

joxepinas

Mikel Gómez, ktorého vylúčili kvôli sukni, zdieľal viac informácií o tom, čo sa stalo, vo virálnom videu TikTok

@mikelgmz

No me daba tiempo a contarlo todo☠️#parati

♬ original sound – Mikel Gómez

Všetko sa prevalilo koncom jesene minulého roku, keď bol študent, 15-ročný Mikel Gómez, vylúčený zo školy v Bilbau a poslaný na vyšetrenie ku psychológovi za to, že si do školy obliekol sukňu.

mikelgmz

Podľa El Paisa to Gómez urobil preto, aby podporil feministky a trans ľudí, a postavil sa proti šikanovaniu. Potom, čo mu bolo oznámené, že má ísť ku psychológovi, nahral svoj záznam, ktorý to odsudzuje, a na protest prinútil stovky chlapcov, aby si sami obliekli sukne. Hnutie začalo v Španielsku divokú debatu medzi pedagógmi aj rodičmi, ktorá trvá dodnes.

haaysssss

 Crokismc

 MISOGlNIA

carlotaafdezz

Gómez inšpiroval mnoho ďalších študentov a učiteľov, aby sa obliekli do sukní a podporovali toleranciu a rovnosť.

Zdroj