Variant COVID-19 Delta: TOTO O ŇOM VŠETKO VIEME – Je naozaj tak nebezpečný?

 

Dr. Fauci uviedol, že variant Delta môže byť „spojený so zvýšenou závažnosťou ochorenia“ v porovnaní s pôvodným vírusom SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje COVID-19.

MUDr. Eric Topol, zakladateľ Translačného ústavu pre výskum Scripps, na Twitteri uviedol, že variant Delta je „najhorší, aký sme doteraz videli“.

Britský minister zdravotníctva Matt Hancock na tlačovej konferencii uviedol, že Delta je prenosná viac asi o 40% ako SARS-CoV-2, čo znamená, že sa môže šíriť rýchlejšie a ľahšie ako pôvodný kmeň COVID-19.

Existujú už správy o novej verzii variantu Delta, nazývanej Delta Plus, ktorá koluje v niekoľkých krajinách vrátane Veľkej Británie, Indie a USA.

Odkiaľ pochádza variant Delta?

Variant Delta, alias B.1.617.2, bol podľa CDC pôvodne detekovaný v Indii v decembri 2020. Je to vlastne mutácia, takzvaný kmeň „dvojitých mutantov“, ktorý si v apríli získal veľkú pozornosť.

„Pretože tieto vírusy mutujú a vyvíjajú sa, vyzerajú ako váš rodokmeň,“ informuje Health Health John Sellick, DO, expert na infekčné choroby a profesor medicíny na univerzite v Buffale/SUNY. „Tento konkrétny subvariant spôsobil v Indii katastrofu.“ Teraz sa zdá, že sa šíri po celom svete.

Delta Plus sa trochu líši od variantu Delta. Vyznačuje sa ďalšou mutáciou proteínu spike nazývanou K417N.

Prečo je variant Delta taký znepokojujúci?

Variant Delta má niekoľko mutácií na spike proteíne SARS-CoV-2, čo mu pomáha šíriť sa ľahšie ako iné formy vírusu. CDC uvádza, že tento variant je prenosnejší a predstavuje „potenciálne zníženie“ účinnosti vakcíny COVID-19 a schopnosti niektorých monoklonálnych protilátok pôsobiť proti vírusu.

„Variant ako tento sa môže rýchlo zmocniť a stať sa primárnym kmeňom cirkulujúcim v tomto regióne,“ uvádza Stanley Weiss, MD, profesor medicíny na Rutgers New Jersey Medical School a profesor epidemiológie na Rutgers School of Public Health. ,,To naznačuje, že variant má výhody prežitia.“

Odborníkov to znepokojuje aj preto, že „tento variant má potenciál aspoň čiastočne sa vyhnúť ochrane vakcíny,“ informuje William Schaffner, MD, špecialista na infekčné choroby a profesor na Vanderbiltovej univerzite. „Existuje šanca, že môžete ochorieť, aj keď ste očkovaní,“ uvádza doktor Schaffner.

Delta je tiež potenciálne problematická, pretože „je zrejmé, že mladí ľudia sú ohrození“, vrátane tých, ktorí ešte nemajú nárok na vakcínu COVID-19, tvrdí doktor Weiss.

Pokiaľ ide o Delta Plus, CNN uvádza, že odborníci na zdravie zostávajú ostražití, aj keď je príliš skoro povedať, či je variant prenosnejší ako iné kmene.

Aké sú príznaky variantu Delta?

Príznaky variantu Delta sú mierne odlišné od príznakov prvého variantu, ktorý sa rozšíril po USA. ,,COVID teraz koná inak. Je to skôr ako silná nádcha. Ľudia by si mohli myslieť, že práve dostali nejaké sezónne prechladnutie,“ vysvetľuje Tim Spector, profesor epidemiológie na King’s College v Londýne.

Vysvetľuje, že hlavným príznakom číslo jeden pre tých, ktorí majú variantu Delta, je bolesť hlavy, po ktorej nasledujú bolesti v krku, nádcha a horúčka. „To nie sú staré, klasické príznaky,“ uvádza Spector. „Číslo päť je kašeľ, aj keď to je zriedkavejšie.“ Dodáva, že strata čuchu nepatrí medzi top 10 príznakov u pacientov s variantom Delta.

Variácia Delta bola spojená aj s ďalšími problémami so zemepisným označením, vrátane hnačiek, bolesti žalúdka, nechutenstva a nevoľnosti. Napriek tomu o tom zatiaľ nie je veľa údajov, uvádza doktor Sellick. Odporúča dávať pozor na obvyklé príznaky COVID-19.

Sú vakcíny účinné proti variantu Delta?

CDC cituje údaje zo štúdie prípadov COVID-19 v 44 okresoch v Kalifornii, ktorá zistila, že varianty COVID-19 s mutáciou L452R, ktoré má Delta, môžu spôsobiť dvojnásobné zníženie neutralizujúcich titrov u ľudí, ktorí boli úplne očkovaní proti COVID-19. Neutralizačné titre pomáhajú zamerať a vylúčiť vírus a majú tendenciu korelovať s úrovňou ochrany, ktorú poskytuje vakcína.

O koľko menej chránia vakcíny COVID-19 proti variantu Delta v skutočnom svete, nie je v tejto chvíli jasné, uvádza doktor Schaffner. „Aj keď sa tento variant môže čiastočne vyhnúť ochrane vakcíny, čím viac ľudí bude očkovaných, tým menej sa to rozšíri.“

Zdroj
Zdroj foto: www.unsplash.com