Analytik Smatana potvrdil, že nakazení deltou sú prevažne neočkovaní Slováci

Zdravotný analytik a šéf Inštitútu zdravotnej politiky, Martin Smatana, uverejnil o vysokej účinnosti očkovania proti koronavírusu príspevok na svojom oficiálnom profile na sociálnej sieti.

V príspevku popisuje výsledky niekoľkých výskumov zo spoľahlivých zdrojov v európskych krajinách, ktoré jasne dokazujú, že očkovanie je jediným východiskom z hroziacej tretej vlny koronavírusu. Podľa výskumov je trend jednoznačný a to taký, že delta variant vírusu sa šíri dominantne medzi nezaočkovanou časťou populácie.

Smatana v príspevku popisuje výsledky výskumov z Holandska, Dánska, Francúzska a Veľkej Británie. Výsledky spomenutých krajín sa zhodujú v záveroch, že očkovanie má výrazne pozitívne účinky. Analytik na začiatku príspevku skonštatoval, že pri úmrtiach v Anglicku sa efektivita očkovania odhaduje na 99+ %.

Očkovanie tam vraj predišlo úmrtiu 37 tisícom Angličanov. Ak by sa v krajine neočkovalo, deltou by sa nakazilo neuveriteľných 11,8 milióna obyvateľov Anglicka. V Anglicku sa miera očkovania pohybuje na úrovni 50 %.

Smatana zhodnotil aj výsledky očkovania v Dánsku: ,,Medzi 27. decembrom a 30. júnom mali 65 986 zachytených alfa prípadov, z čoho len 1% bolo plne očkované (t.j. 662 prípadov). Pri delte mutácii je toto percento vyššie, ale zatiaľ len z menšej vzorky 570 spracovaných prípadov. Z nich 16 bolo plne očkovaných, čo tvorí 2,8%.

V Dánsku dostalo pritom k 30. júnu obe dávky 30% populácie.“ V Holandsku sú výsledky opäť viac než priaznivé. V tejto krajine sa deltou z celkového počtu nakazených nakazilo až 84 % nezaočkovaných ľudí. 41 % očkovanej populácie Holandska spôsobilo len 6 % z celkových identifikovaných prípadov.

Francúzsko potvrdzuje, že očkovanie tam má výrazne pozitívny vplyv na počty nakazených. V krajine bolo v období medzi 28. júnom až 4. júlom identifikovaných 2 118 prípadov. Z tohto celkového počtu však bolo až 1 705 nezaočkovaných a len 127 plne očkovaných ľudí.

Mnohé krajina uvoľňujú opatrenia aj napriek tomu, že si uvedomujú blížiace sa nebezpečenstvo tretej vlny. Sebastian Kurz, spolkový kancelár Rakúska, sa však o rozdieloch medzi zaočkovanou a nezaočkovanou populáciou Rakúska vyjadril vo výroku, v ktorom povedal, že „pre zaočkovaných sa pandémia skončila“.

Zdroj: Facebook/Martin Smatana

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Analytik Smatana potvrdil, že nakazení deltou sú prevažne neočkovaní Slováci”