Tento muž, zachránil už 2,4 milióna detí pred istou smrťou, no svet ho vôbec nepozná

Väčšina ľudí po odchode do dôchodku dostane zlaté hodinky. James Harrison si zaslúžil oveľa viac než to.

Harrison, známy ako „Muž so zlatou rukou“, daroval krv takmer každý týždeň po dobu 60 rokov. Podľa austrálskej služby Červeného kríža pomohol zachrániť životy viac ako 2,4 milióna austrálskych detí.

Harrisonova krv má jedinečné protilátky proti chorobám, ktoré sa použili na vývoj injekcie s názvom Anti-D, ktorá pomáha bojovať proti chorobe rhesus.
Toto ochorenie je stav, keď krv tehotnej ženy začne útočiť na krvinky jej nenarodeného dieťaťa. V najhorších prípadoch to môže mať za následok poškodenie mozgu alebo smrť dieťaťa.

Tento stav sa vyvíja, keď má tehotná žena krv RhD negatív a dieťa má krv pozitívnu RhD pozitív, zdedenú po svojom otcovi. Ak bola matka senzibilizovaná na krv pozitívnu na rhesus, zvyčajne počas predchádzajúceho tehotenstva s dieťaťom pozitívnym na rhesus, si môže vytvoriť protilátky, ktoré ničia „cudzie“ krvinky dieťaťa. To by pre dieťa mohlo byť smrteľné.

Harrisonovo pozoruhodné darcovstvo sa začalo, keď podstúpil operáciu hrudníka v 14 rokoch. Darovanie krvi mu vtedy zachránilo život, preto sa zaviazal, že sa stane darcom krvi.

O niekoľko rokov neskôr lekári zistili, že jeho krv obsahovala protilátku, ktorá sa dala použiť na výrobu injekcií Anti-D,

a tak sa rozhodol pre darovanie krvnej plazmy, aby pomohol čo najväčšiemu počtu ľudí. Lekári si nie sú úplne istí, prečo má Harrison túto vzácnu krvnú skupinu, ale myslia si, že to môže byť z transfúzií, ktorú dostal po operácii v 14 rokoch. Je jedným z nie viac ako 50 ľudí v Austrálii, o ktorých je známe, že majú protilátky.

„Každé vrecúško krvi je vzácne, ale Jamesova krv je obzvlášť mimoriadna. Z jeho krvi sa v skutočnosti vyrábajú lieky na záchranu života, ktoré sa podávajú matkám, ktorých krv je vystavená riziku útoku na ich nenarodené deti. Každá dávka Anti-D, ktorá bola kedy vyrobená v Austrálii, pochádza z Jamesovej krvi,“

uvádza Falkenmire. „Viac ako 17% žien v Austrálii je ohrozených, takže James pomohol zachrániť veľa životov.“

Každá dávka Anti-D produkovaná Harrisonovými protilátkami pomáha ženám vo vývoji protilátok RhD počas tehotenstva. Od roku 1967 boli austrálskym matkám s negatívnymi krvnými skupinami vydané viac ako tri milióny dávok anti-D. Dokonca Harrisonova vlastná dcéra dostala vakcínu Anti-D. „To malo za následok, že sa môj druhý vnuk narodil zdravý,“ uvádza Harrison. „Vďaka tomu sa cítiš dobre, že si zachránil oveľa viac ako len jeden život.”

„V Austrálii, zhruba do roku 1967, zomierali každý rok doslova tisíce detí, lekári nevedeli prečo, a bolo to hrozné. Ženy často potratili a deti sa narodili s poškodením mozgu,” hovorí Jemma Falkenmire z austrálskej služby Červeného kríža, uviedli pre CNN v roku 2015. „Austrália bola jednou z prvých krajín, ktoré objavili darcu krvi s touto protilátkou, takže v tom čase to bolo dosť revolučné.“

Podľa krvnej služby by to boli viac ako dva milióny životov, a preto je Harrison v Austrálii považovaný za národného hrdinu. Za svoju štedrosť získal množstvo ocenení, vrátane medaily austrálskeho rádu, jedného z najprestížnejších vyznamenaní v krajine. „Je to niečo, čo môžem urobiť. Je to jeden z mojich talentov, asi jediný môj talent, skutočnosť, že môžem byť darcom krvi,” uvádza Harrison.

Teraz, keď Harrison uskutočnil svoje posledné darovanie krvi, keďže v Austrálii nemôžete darovať krv vo veku nad 81 rokov, Falkenmire a ďalší dúfajú, že ľudia s podobnými protilátkami v krvi sa rozhodnú darovať krv pravidelne ako Harrison.

Zdroj
0 replies on “Tento muž, zachránil už 2,4 milióna detí pred istou smrťou, no svet ho vôbec nepozná”