Zimbabwe, začalo predávať práva na lov ohrozených slonov

Zimbabwe oznámilo plány na predaj práv na lov ohrozených slonov v snahe podporiť cestovný ruch v tejto oblasti po pandémii koronavírusu.

Keď sa lovecká sezóna, ktorá sa koná počas zimy na južnej pologuli, tento rok obnoví, krajina „čoskoro“ začne predávať práva za 70 000 dolárov na zviera.

Rozhodnutie prišlo necelý mesiac po tom, čo Medzinárodná únia pre ochranu prírody (IUCN) oznámila, že africký lesný slon je teraz uvedený ako kriticky ohrozený a slon africký je uvedený na zozname Červeného zoznamu ohrozených druhov.

Tinashe Farawo, hovorca Zimbabwianskych parkov a správy divočiny uviedol, že medzi hlavné dôvody rozhodnutia patril pokles príjmov z cestovného ruchu, hoci Bloomberg poznamenáva, že peniaze získané z týchto práv tiež pomôžu financovať údržbu národných parkov v krajine.

Tinashe v rozhovore pre CNN uviedol:

„Konzumujeme to, čo zabijeme. Na naše operácie máme rozpočet približne 25 miliónov dolárov, ktoré získavame čiastočne prostredníctvom športového lovu. Všetci veľmi dobre vieme, že cestovný ruch je v súčasnosti kvôli pandémii koronavírusu mŕtvy.“

Tí, ktorí si chcú kúpiť práva na zastrelenie slona, ​​budú musieť zaplatiť od 10 000 do 70 000 dolárov v závislosti od jeho veľkosti, pričom lov sa bude uskutočňovať skôr v rámci koncesií na lov než v parkoch, ktoré sú navštevované turistami.

Obhajcovia divočiny sa začali ohradzovať, SimisoMlevu, hovorca Strediska pre správu prírodných zdrojov, zimbabwianska skupina pre ochranu životného prostredia a ľudských práv, to označila za „otrasné“.

Dôrazne odsudzujeme lov na zvieratá, len z dôvodu trofeje. Iba to stupňuje konflikty medzi ľuďmi a divokými zvieratami. Je takmer isté, že rodiny divokých zvierat, ktoré sú svedkami nezmyselnej streľby svojich rodinných príslušníkov, sa pomstia miestnym dedinčanom.

Napriek vládnym argumentom, že lov trofejí má pomôcť pri ochrane, je tento postup motivovaný chamtivosťou za peniazmi. Je potrebné prijať inovatívnejšie a ekologickejšie opatrenia na zvýšenie výnosov z cestovného ruchu vo všeobecnosti.

Tinashe však ďalej bránil rozhodnutie krajiny, keď dostával otázky, ako inak môžu úrady financovať operácie a platiť „ľuďom, ktorí sa o tieto zvieratá starajú“.

Pre agentúru Bloomberg uviedol. „Tí, ktorí sú proti nášmu riadiacemu mechanizmu, by nám namiesto toho mali poskytnúť finančné prostriedky na lepšie riadenie.“

IUCN zdôraznila potrebu ukončiť pytliactvo, pretože štúdie ukazujú, že počet afrických lesných slonov klesol za 31 rokov o viac ako 86%, zatiaľ čo populácia slonov afrických klesla za posledných 50 rokov najmenej o 60% .

Zdroj
Zdroj foto: www.pexels.com
0 replies on “Zimbabwe, začalo predávať práva na lov ohrozených slonov”