Čo je právo šaría, a čo to znamená pre ženy? TOTO SME NEVEDELI

Sharia je islamský právny systém.. Taliban je známy svojim prísnym výkladom šaría vrátane trestov, ako sú verejné popravy odsúdených vrahov a cudzoložníkov.

Hovorca Talibanu na prvom tlačovom brífingu po prevzatí moci uviedol, že práva žien budú rešpektované „v rámci islamského práva“, skupina však zatiaľ neposkytla žiadne podrobnosti o tom, čo to bude v praxi znamenať.

Čo je šaría?

Šaría je islamský právny systém. Je odvodený od Koránu, svätej knihy islamu, ako aj od Sunny a Hadith, skutkov a výrokov proroka Mohameda. Ak nie je možné priamo z nich odvodiť odpoveď, náboženskí učenci môžu poskytnúť rozsudky ako návod na konkrétnu tému alebo otázku. V arabčine znamená šaría doslova „jasná, vyšliapaná cesta k vode“.

Šaría funguje ako životný kódex, ktorý by mali dodržiavať všetci moslimovia, vrátane modlitieb, pôstu a darov chudobným. Cieľom je pomôcť moslimom pochopiť, ako by mali viesť každý aspekt svojho života podľa Božích prianí.

Čo to znamená v praxi?

Napríklad moslim, ktorý sa pýta, čo robiť, ak ho kolegovia pozvú po práci do krčmy, sa môže obrátiť na odborníka na šaríu, aby mu zaistil, že bude konať v právnom rámci svojho náboženstva. Medzi ďalšie oblasti každodenného života, v ktorých sa moslimovia môžu obrátiť o pomoc na šaríu, patria rodinné právo, financie a obchod.

Ako sa uskutočňujú rozsudky?

Ako každý právny systém, aj šaría je komplexná a jej prax úplne závisí od kvality a školenia odborníkov. Islamskí právnici vydávajú usmernenia a rozhodnutia. Poradenstvo, ktoré sa považuje za formálne právne rozhodnutie, sa nazýva fatwa.

Existuje päť rôznych škôl islamského práva. Existujú štyri sunnitské školy: Hanbali, Maliki, Shafi’i a Hanafi a jedna šiitská škola, Jaafari. Päť škôl sa líši v tom, ako doslovne interpretujú texty, z ktorých je odvodené právo šaría. Interpretácia islamského práva sa tiež líši podľa miestnej kultúry a zvykov, čo znamená, že šaría môže na rôznych miestach vyzerať úplne inak.

Aké sú niektoré z tvrdých trestov?

Islamskí učenci tvrdia, že šaría je predovšetkým kódexom etického správania, uctievania a lásky, ale jeho časť sa zaoberá aj zločinom. Právo šaría rozdeľuje trestné činy do dvoch všeobecných kategórií:

„hadd“ trestné činy, ktoré sú závažnými zločinmi so stanovenými trestami, a „tazir“ zločiny, kde je trest ponechaný na uváženie sudcu. Medzi prehnané trestné činy patrí krádež, ktorá podľa najprísnejších výkladov šaría môže byť potrestaná amputáciou ruky páchateľa.

Existuje mnoho záruk a vysoké dôkazné bremeno pri uplatňovaní trestov za trest smrti.

Odborníci však tvrdia, že v praxi sa to často nestáva. Niektoré krajiny, kde sa uplatňuje islamské právo, prijímajú alebo vymáhajú tieto tresty za hromadné trestné činy a prieskumy naznačujú, že postoje moslimov k tvrdým trestom za tieto trestné činy sa veľmi líšia.

Zdroj
Zdroj foto: www.unsplash.com

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Čo je právo šaría, a čo to znamená pre ženy? TOTO SME NEVEDELI”