Metóda, ktorá premieňa plasty na bielkoviny – Toto je budúcnosť, hovoria vedci

Znečistenie plastmi je evidentným problémom na celom svete. V priebehu rokov sa ho pokúsilo vyriešiť mnoho vedcov. Ako sa však zbavíme plastu, ktorý nemožno recyklovať a ktorý nezmizne po tisíce rokov?

Neobvyklá odpoveď pochádza od vedcov z USA. Majú metódu, ktorá by mohla z plastu vytvoriť potravu.

Vytvorili mikrobiálne komunity, ktoré dokážu rozložiť plasty a iný ťažko rozložiteľný rastlinný materiál a premeniť ich na jedlé bielkoviny.

Za tento objav získal profesor Steve Techtmann z Michiganskej technologickej univerzity a profesor Ting Lu z University of Illinois Urbana-Champaign cenu Future Insight 1 milión eur od roku 2021 od vedecko-technologickej spoločnosti Merck KGaA, ktorá má sídlo v nemeckom Darmstadte.

,,Na premenu plastov a nejedlej rastlinnej biomasy na potraviny, ktoré sú upravené prírodnými organizmami,” uviedol Techtmann vo vyhlásení. „Je mi cťou udeliť túto cenu. Táto cena nám umožní pokračovať vo vysoko rizikových a vysoko výnosných líniách výskumu, ktoré nám umožnia rýchlejšie napredovať v tejto práci. “

Výskum sa zameriava na premenu plastu na proteínový prášok a mazivá, ale pôvodne sa to pokúsil dosiahnuť pomocou chemických metód a vysokého tepla. Táto pôvodná práca bola podporená grantom 7,2 milióna dolárov od agentúry Advanced Advanced Research Projects Agency (DARPA).

Techtmannova práca s mikrobiálnymi komunitami ho priviedla k tomu, že sa namiesto toho zameral na mikróby. Nedávno iná skupina vedcov zistila, že baktérie v kravských žalúdkoch sú na to určené. Techtmannova práca sa zameriava na mikrobiálne spoločenstvá v podpalubí, v špinavej vode, ktorá sa zhromažďuje vo vnútri trupu lode.

Tím demonštroval, že akonáhle sa plast rozloží teplom a reaktorom, môže byť dodaná do baktérií. Pri tomto jedle prekvitajú mikróby. Rastú, pokiaľ majú k dispozícii plast, čím produkujú viac bakteriálnych buniek. Vzhľadom na to, že tieto bunky obsahujú asi 55% bielkovín, po rozbití plastu ich možno vysušiť ako proteínový prášok na neskoršie použitie.

Tím dúfa, že nájde spôsob, ako urobiť tento proces úplne biologickým, aby plast nemusel prechádzať teplom a špeciálnymi chemickými reakciami, aby sa rozložil. Je možné, že existujú enzýmy, ktoré pomáhajú rozkladať plast.

,,Príroda nám poskytla biologické systémy na zvládnutie mnohých environmentálnych problémov,” povedal Techtmann. ,,Mojou úlohou v tomto projekte je identifikovať a pestovať bakteriálne komunity z prostredia, ktoré majú schopnosť využívať odpady ako plast, a tiež objaviť nové enzýmy na efektívnejšie rozkladanie plastov a iných odpadov.”

Zdroj
Zdroj foto: www.unsplash.com
0 replies on “Metóda, ktorá premieňa plasty na bielkoviny – Toto je budúcnosť, hovoria vedci”