Nový variant koronavírusu môže byť nebezpečnejší ako delta. Nezaočkovaní sa stanú superšíriteľmi

„Super variant“ koronavírusu horší by mohol vzniknúť už budúci rok a podľa odborníka je každý neočkovaný človek potenciálnym superšíriteľom.

Imunológ a profesor Sai Reddy z federálneho technologického inštitútu ETH v Zurichu uviedol, že kombinácia existujúcich kmeňov môže viesť k novej a nebezpečnejšej fáze pandémie.

blue and brown round ornamentunsplash

Výsledkom bude, že v priebehu niekoľkých nasledujúcich rokov sa budeme musieť pripraviť viacnásobné očkovanie, pretože boj s vírusom bude podľa jeho slov „možno na celý život“.

Vedec v rozhovore pre švajčiarsko-nemecké noviny Blick povedal, že kvôli Delta variantu „toto už nie je Covid-19“, a varoval, že ktokoľvek, kto odmietne očkovanie, bude skôr či neskôr infikovaný.

man in white medical scrub lying on hospital bedunsplash

„Vírusová nálož Delty je taká veľká, že každý, kto nie jej zaočkovaný a je infikovaný týmto variantom, môže byť superšíriteľom,“ pokračoval. A výnimkou nie sú ani deti.

Zlom v očkovaní podľa neho nastane na jeseň, keď sa počet prípadov opäť zvýši, a v niektorých krajinách sa možno opäť objavia tvrdé opatrenia.

„Je veľmi pravdepodobné, že vznikne nový variant, v ktorom sa už nemôžeme spoliehať len na očkovanie. Preto sa musíte v priebehu niekoľkých nasledujúcich rokov pripraviť na niekoľko očkovaní, ktoré sa budú prispôsobovať novým variantom.“

grayscale photo of person holding textileunsplash

Profesor opísal vírus a imunitný systém človeka ako dvoch tanečníkov. „Imunitný systém sa pohybuje a vírus reaguje. S vírusom budeme dlho tancovať. Pravdepodobne roky, možno celý život.”

0 replies on “Nový variant koronavírusu môže byť nebezpečnejší ako delta. Nezaočkovaní sa stanú superšíriteľmi”