Pestovanie repky olejnej: Podľa europoslanca je to žlté more skazy

Určite ste si všimli, že slovenské polia sú “zamorené” repkou olejnou. Keď sa rozhliadnete všade navôkol vidíte iba nekonečné žlté more tejto rastliny. Prednedávnom na túto problematiku vyjadril svoj názor aj europoslanec Martin Hojsík (Progresívne Slovensko). Podľa jeho slov sú polia plné repky “žlté more skazy”. Vo svojom statuse na Facebooku vysvetlil ako to vlastne s tou repkou je.

 

Viac škody ako úžitku

Na začiatku statusu zdôrazňuje, že plocha na pestovanie olejnín na Slovensku “sa za posledných 40 rokov zvýšila až o 1500%”. Ak už toto číslo nie je alarmujúce, pesticídové postreky používané na týchto poliach je “doslova tragédia pre naše včely a iné opeľovače”. Čo sa týka enormného množstva repky olejnej by si každý pomyslel, že jej využitie je plnohodnotné. “…len malá časť produkcie repky sa využije na výrobu repkového oleja a skončí v našej kuchyni,” vysvetľuje Hojsík. Zvyšok sa používa na výrobu zastaraných biopalív druhej generácie.

 

Yellow Petaled Flower on Ground during Daytime

Zdroj: pexels.com

 

Navyše, pestovanie repky olejnej neprospieva ani poľnohospodárskej pôde. Repka z pôdy vysáva živiny a namiesto návratu organickej hmoty do pôdy sa používajú umelé hnojivá. To zmení úrodnú pôdu na “mŕtvu pôdu bez života”. Na konci svojho statusu Hojsík vyzýva aby sa dal priestor “malým a stredným farmárom, ktorí pre nás budú pestovať zdravé potraviny”. Podľa jeho slov to bude prospešné pre ľudí, včely ale aj pôdu.

 

Celý príspevok si môžete pozrieť tu:

ŽLTÉ MORE SKAZY

🇸🇰Na Slovensku trpí biodiverzita pestovaním obrovských monokultúr repky. Pestovateľská plocha olejnín na Slovensku sa za posledných 40 rokov zvýšila až o 1500%.

🐝Tieto žlté moria sú intenzívne postrekované škodlivými pesticídmi. Je to doslova tragédia pre naše včely a iné opeľovače. Tým sa za ich neúnavnú prácu odvďačíme chemickým koktejlom.

Pritom len malá časť produkcie repky sa využije na výrobu repkového oleja a skončí v našej kuchyni. Veľká väčšina sa spracováva do zastaraných biopalív druhej generácie.

🍂No a čo s pôdou? Repka z nej, takpovediac, vysáva vzácne živiny a do pôdy sa následne nevracia organická hmota, iba umelé hnojivá. Tá časom degraduje a mení sa na mŕtvu pôdu bez života.

💚Dajme miesto repky príležitosť malým a stredným farmárom, ktorí pre nás budú pestovať zdravé potraviny. Bude to dobré pre nás, včely aj našu pôdu.

zdroj: Martin Hojsík MEP

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Pestovanie repky olejnej: Podľa europoslanca je to žlté more skazy”