Skoro nikto o tomto jazere na Slovensku s tyrkysovou vodou nevie. Západy slnka sú tu ako z filmu

Ak nie ste z východného Slovenska tak ste pravdepodobne nikdy nepočuli o Lome Skrabské. Ten sa nachádza v okrese Vranov nad Topľou, ktorého história siaha až do roku 1321. Neskôr, počas socializmu, okres preslávila cementáreň, ktorá ťažila vápenitý slieň pre stavebný priemysel. A kameňolom, kde sa slieň ťažil, postupne zapĺňala voda čo neskôr viedlo k vytvoreniu vodnej plochy s priezračnou vodou a tyrkysovou hladinou.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa LiterATura (@liter.a.tura),

 

 

 

Podobným úkazom je aj lom Beňatina alebo česká Veľká Amerika. No na druhej strane lom Beňatina je nanešťastie znečistení kvôli nevychovaným turistom, ktorí takéto miesta navštevujú. Snáď podobný osud nečaká aj Lom Skrabské. Avšak tento lom nie je oficiálne sprístupnený na kúpanie, iba na vlastnú zodpovednosť. V okolí taktiež nenájdete žiadne sociálne zariadenia čo môže odradiť niektorých turistov alebo spôsobiť katastrofu v prípade zvýšenej návštevnosti. Podobne je na tom aj blízka oblasť Domaša, ktorej dávna sláva upadá.

 

 

https://www.instagram.com/p/B0a2Y0foZa4/

 

Ak hľadáte neprebádané prostredie, ktoré nenavštevuje mnoho ľudí alebo chcete so svojou polovičkou zažiť romantické západy Slnka – Lom Skrabské je ideálny. Spojenie skál a tyrkysovej vody vytvára magické prostredie pre letný relax. Pre adrenalínových nadšencov je tu aj 13 metrov dlhý skok, ktorý je vytvorený vďaka vysokému okraju lomu. Takže ak Vám nerobí problém terén, ktorým vedie cesta k tomuto magickému skvostu zavítajte na Lom Skrabské.

 

https://www.google.com/maps/place/Lom+v+Skrabskom/@49.0149042,21.5584251,13z/data=!4m8!1m2!2m1!1slom+skrabske!3m4!1s0x473ebee56208b9c1:0xbb4777224e642d95!8m2!3d49.0131825!4d21.5901055

titulnafoto: vawaredzepovic

zdroj: vypadni.sk

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsov, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Skoro nikto o tomto jazere na Slovensku s tyrkysovou vodou nevie. Západy slnka sú tu ako z filmu”