Tieto domy si môžete za 24 hodín vytlačiť na tlačiarni a stoja len 4000 dolárov. Pozrite sa, ako vyzerajú vo vnútri

Tlačenie domov – nový trend v stavebníctve, ktorého vytvorenie je pomerne finančne náročné. Na začiatku tohto roka, architektonická spoločnosť Branch Technology vyvinula prototyp domu s rozlohou 92 m2, ktorý môže byť vytlačený na 3D tlačiarni. Má to však aj jeden háčik, stojí 300 000 dolárov, čo je príliš drahé na to, aby sa z tohto nového produktu stalo riešenie globálnej bytovej krízy.

V marci 2018, nezisková bytová organizácia New Story zo San Francisca a stavebno-inžinierska spoločnosť ICON odprezentovali podľa ich slov „prvý autorizovaný 3D dom v Amerike.”

Podarilo sa z neho vytvoriť útulnú budovu s rozlohou 32m2, ktorá stála približne 10 000 dolárov a bola postavená za necelých 48 hodín.

V tom čase, tlačiareň menom Vulcan, pracovala len na 25% svojej kapacity. To dalo spoločnostiam nádej, že budú môcť vytlačiť dom s rozlohou 55-75m2 za 4 000 dolárov a za menej ako 24 hodín. Pred použitím 3D tlačiarne spoločnosť New Story potrebovala 8 mesiacov na vybudovanie 100 domov, pri čom každý stal okolo 6 000 dolárov.

Napriek tomu, že prototypy domov boli postavené v Austine, v štáte Texas, firmy plánujú vybudovať ďalšiu radovú výstavbu v štáte El Salvador, kde je bývanie výrazne obmedzené nerovným terénom a častými záplavami. Počnúc tým, očakávajú, že strechu nad hlavou budú mať 1,3 miliardy ľudí po celom svete žijúcich v chudobných štvrtiach.

A takto už vyzerá ich bytový program:

  1. Vulcan dokáže vytlačiť celú konštrukciu priamo na mieste bez nutnosti montáže.

  1. 3D tlačiareň je prenosná a váži približne 900 kg.

  1. Dokáže odolávať nepriaznivým poveternostným podmienkam, fungovať počas výpadku elektrickej energie aj bez prístupu k pitnej vode.

  1. Prototyp takéhoto 3D domu zahŕňa obývaciu izbu, jednu spálňu s kúpeľňou a malý pracovný priestor.

  1. Podľa slov ICON, zamestnanci spoločnosti testovali silu domu a používali ho ako kanceláriu.

  1. Rodiny v El Salvádore budú môcť vstúpiť do nových domov v roku 2019 po kontrole bezpečnosti a seizmickej rezistencie. Televízia CNN v marci oznámila, že spoločnosť New Story chce v priebehu nasledujúcich dvoch rokov získať 1 milión dolárov na tlač viac ako 100 domoch v tejto krajine.

  1. Ďalšia etapa? Možno 3D tlač vo vesmíre.

Business Insider

 

ICON skúma potenciál tlačovej technológie pre budovanie priestorových modulov bývania. Podľa slov spoločnosti:

„Môže sa to zdať šialené, no omnoho bláznivejšie by bolo vysielanie dosiek a sadrového cementu na Mars.”

Veríte v budúcnosť 3D tlače?

zdroj:Business Insider

 

0 replies on “Tieto domy si môžete za 24 hodín vytlačiť na tlačiarni a stoja len 4000 dolárov. Pozrite sa, ako vyzerajú vo vnútri”