Kariéra Angely Merkelovej ukazuje, prečo potrebujeme viac vedcov v politike

Nemecká kancelárka Angela Merkelová sprevádza svoju krajinu 16 rokov, od globálnej finančnej krízy v roku 2008 až po brexit, nevyhnutnosť obmedziť používanie fosílnych palív a samozrejme pandémiu COVID.

Jej vedenie v najväčšej ekonomike Európskej únie bolo charakterizované ako istota a sebakontrola, a kotva v búrlivých časoch, a bola označovaná za „de facto lídra Európy“.

Merkelová prežila sedem austrálskych premiérov a pre jej dlhý úsek úspechu neexistuje jediné vysvetlenie. Jej kariéra a vzdelanie vedkyne však prinášajú užitočné poznatky. Keďže Merkelová odmietne piate volebné obdobie a opúšťa svoj úrad, svetová politika prichádza o ďalšieho vedca.

Celosvetovo existujú žiarivé príklady vedcov, ktorí vstúpili do sveta politiky s veľkým úspechom. Aké sú vlastnosti vedcov, ktoré by z nich mohli urobiť silných a efektívnych vodcov?

Merkelová si počas svojej dlhej politickej kariéry zachovala mnoho vlastností, ktoré sú medzi vedcami bežné. Je trpezlivá, má víziu, stratégiu a chápe hodnotu plánovania z dlhodobého hľadiska. Je racionálna, empirická a buduje spoluprácu.

Nakoniec, Merkelová je známa tým, že vytvára jasnú hranicu toho, čo je známe. Nepreceňuje fakty, ale skôr podporuje dočasné prijatie neistoty, kým sa údaje nebudú dať zhromaždiť, aby mohli rozhodnúť. Získala tiež doktorát v oblasti kvantovej chémie so špecializáciou v širokej oblasti kvantovej mechaniky.

Môžeme len dúfať, že v budúcnosti sa do svetovej politiky dostane oveľa viac vedcov.

Zdroj
0 replies on “Kariéra Angely Merkelovej ukazuje, prečo potrebujeme viac vedcov v politike”