Lekári začali hromadne pridávať na internet fotky v plavkách. Mali na to tento dôvod

Na sociálne siete ľudia pridávajú každý moment so svojho života no nie vždy sa im to vyplatí. Výskumníkom sa tak do merka dostali mladí lekári, ktorých príspevky sú “potenciálne neprofesionálne”. Chceli tak poukázať na fakt, že pacienti si mnohokrát svojich lekárov vyhľadávajú na sociálnych sieťach.

Zamerali sa tak na statusy ale hlavne aj na podľa nich nevhodné fotografie, ktoré na svoje sociálne siete pridávajú.

Lekári sa vzbúrili

V the Journal of Vascular Surgery vyšiel článok s názvom “Prevaha neprofesionálneho obsahu na sociálnych sieťach medzi mladými cievnymi chirurgami”. V ňom sa konkrétne venovali fotografiám, kde lekári “provokatívne pózujú v bikinách/plavkách” pritom ako “držia/konzumujú alkohol”.

Krátko po jeho zverejnení sa na internete spopularizoval hashtag #Medbikini a mnoho lekárov tak kritizovalo štúdiu, ktorá sa im zdala sexistická a mierená proti ženám. Internet tak zaplavili fotografie lekárov v plavkách.

 

Rozdiely medzi mužmi a ženami

“Ako doktorka-žena, som si nesmierne vedomá toho aké sexistické je zdravotníctvo. Pokým nebudú ženy brané ako rovné [mužom], nemôžeme docieliť úplný pokrok nie len v medicíne ale v akomkoľvek profesnom odvetví,” povedala pre CNN začínajúca nefrologička Vera Bajarias z Filipín.

K odporu voči článku sa pridal aj chirurg Anthony Tucker, ktorý si myslí, že sa v tejto štúdii neprikladá rovnaká zodpovednosť pre mužov a ženy s ohľadom na sociálne siete a čo na nich pridávajú.

„Neznášanlivosť k ženám je stredoveké. Musím nosiť biely plášť stále aby som si vyslúžila titul „profesionálna“?

Zábavná, sexy, múdra a tvrdopracujúca [žena] môže existovať na jednom mieste. Môžem nosiť plavky na pláž vo svojom voľnom čase a byť schopná a súcitná lekárka v práci.“

 

 

Čo by nemali na internet podľa štúdie dávať?

Štúdia bola publikovaná ešte v decembri 2019 no svoju “slávu” zažila až v auguste tohto roku, keď bola uverejnená v spomínanom časopise. V nej sa posudzovalo 480 účtov mladých cievnych chirurgov.

Štúdia tak mala odhaliť koľko profilov je očividne či potenciálne neprofesionálnych pre budúcich pacientov, ktorí si lekárov vyhľadávajú na internete. Príklady úplne neprofesionálneho správania zahŕňalo aj fotografie, kde sú lekári pod vplyvom alkoholu, statusy kde ohovárajú kolegov či nemocnice.

Ďalším veľkým prešľapom je aj porušenie Zákona o prenosnosti a zodpovednosti pri zdravotnom poistení (HIPAA). Potencionálne neprofesionálne správanie na internete zahŕňa statusy o kontroverzných témach týkajúcich sa politiky či náboženstva.

Ospravedlnili sa

Zistilo sa tak, že 26% profilov tak vykazovalo aspoň jeden z dvoch typov neprofesionálneho správania. “Mladí chirurgovia by si mali uvedomovať, že neustále verejne vystavujú neprofesionálny obsah, ktorý si môžu vzhliadnuť ich vrstovníci [kolegovia],

pacienti a terajší/budúci zamestnávatelia,” písalo sa v závere štúdie. Autori štúdie priznali aj to, že na vzorke profilov videli aj pozitívne profesionálne správanie no kvôli negatívnej reakcii sa tak verejne ospravedlnili. 

 

Časopis štúdiu stiahli

“Náš zámer bol v tom aby sme umožnili chirurgom uvedomiť si a osobne rozhodnúť čo z ich života môže byť ľahko dostupné pre pacientov a kolegov. Nuž, výsledok nebol taký…Ospravedlňujeme sa, že sme takto prinútili mladých chirurgov cítiť sa byť terčom a že sme ich rýchlo odsúdili,” napísali na svoj Twitter. Časopis na nakoniec rozhodol štúdiu a jej obsah úplne stiahnuť, keďže jej autori nezískali povolenie na používanie databázy, ktorá identifikovala o akých chirurgov sa jednalo. 

 

zdroj: edition.cnn.com/2020

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Lekári začali hromadne pridávať na internet fotky v plavkách. Mali na to tento dôvod”