Nevyhadzujte „plešaté muškáty: môžete si z nich vypestovať nejeden bohatý kvetináč

Muškáty sú obľúbenými rastlinami, ktoré zdobia mnoho okenných parapetov alebo balkóny či záhrady. Kvety tejto rastliny sú skutočnou ozdobou bytov a kvetinových záhonov. Časom alebo s nedostatkom svetla a výživy stratí listy aj stonky a vyzerá to nie veľmi vábivo. Ako sa to dá napraviť?

Bohužiaľ, „plešatú“ stonku nemožno vrátiť späť- problém je vyriešený jeho odrezaním. Pozrite sa na svoju rastlinu zblízka od koreňov. Na stonke je potrebné nechať 4-5 živých púčikov. Obvykle s dĺžkou asi 5 cm.

Po prerezaní je vhodné hnojiť rastlinu komplexným alebo dusíkatým hnojivom, pretože dusík stimuluje rast. Ide o najlepšie hnojivo pre dekoratívne listy, ktoré je ľahké nájsť v mnohých obchodoch. Po1,5-2 mesiacoch uvidíte bohatý kríček.

Mimochodom, vyrezanú časť by ste nemali vyhadzovať – ​​je to vynikajúci materiál na zakorenenie! Vezmite asi 10 cm od hornej časti rastliny. Odstráňte všetky prebytočné listy.

Nezabudnite odstrániť kvety a prípadné púčiky, aby do seba zbytočne nevstrebávali hnojivo. Potom nechajte rastlinu odstáť 2-6 hodín, aby rez vyschol a neprenikli doň škodlivé baktérie.

Stonku je lepšie zakoreniť priamo do zeme a nevkladať do pohára s vodou, ako sa to robilo predtým s odrodovými druhmi pelargónie. V pôde urobte priehlbinu, vložte tam odrezok a pôdu mierne zatlačte.

Pre lepší pocit môžete pôdu roztokom Fitosporinu, aby ste minimalizovali pravdepodobnosť rozkladu a chorôb. Pre lepšie zakorenenie, neumiestňujte odrezok na ostré horúce slnko, najlepší je polotieň.

Nádobu s odrezkom môžete tiež vložiť do vrecka na zips, čím vytvoríte podmienky ako v skleníku, ale potom je potrebné pravidelné vetranie.

Zdroj: cpykami.ru

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Nevyhadzujte „plešaté muškáty: môžete si z nich vypestovať nejeden bohatý kvetináč”