Odborníci upozorňujú na vysokú úroveň komunitného šírenia koronavírusu

Aj napriek tomu, že analytici z portálu Dáta bez pátosu upozorňujú na vysokú úroveň komunitného šírenia koronavírusu, Slovensko má menej čiernych okresov ako by v skutočnosti mohlo mať. Podľa 7 dňovej incidencie sa s aktuálnymi prírastkami môže zaradiť do čiernej farby covid automatu až 20 okresov.

Analytici však ďakujú regionálnym hygienikom, ktorí rozhodli, že mnohé okresy sa do čiernej farby nedostanú a tým predídu obmedzeniu práv občanov, zákazom pohybu, mobility či stretávania sa. Odborníci z portálu Dáta bez pátosu si však uvedomujú:

,,Rozumieme, že aj fialová je zásah do práv a slobôd, ale čísla na severovýchode a na severe Slovenska sa začínajú podobať maximám a špičkám z II. vlny na jeseň 2020 a jar 2021. A mnohé okresy stále stúpajú v počte zistených pozitívnych prípadov.” 

Podľa nich dnes núdzový stav nehrozí a to kvôli balansu, ktorým chceme koronavírus riešiť počas tretej vlny.

Analytici sa vyjadrili aj k aktuálnemu a ďalšiemu vývoju, ktorý nás pravdepodobne čaká. Zdôraznili, že 75 % pacientov, ktorí sú príjatí do nemocníc, sú nezaočkovanými: ,,Váčšina je na severe a severovýchode Slovenska v Žilinskom a v Prešovskom kraji.”

Zo všetkých hospitalizovaných Slovákov zomiera okolo 10 %. Analytici na záver nového príspevku na sociálnej sieti uverejnili hodnotenie Denníka N:

 ,,Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský v polovici septembra vyhlásil, že na konci toho istého mesiaca by mohlo denne pribúdať 1500 až 3-tisíc infikovaných ľudí. Nemocnice mali prijímať od 75 do 100 pacientov denne, hospitalizovaných malo byť 750 pacientov a počet úmrtí sa mal pohybovať medzi 8 až 15 denne.

Tieto čísla s pomocou svojich ANALYTIKOV trafil. Dôležitejšie je, či sa naplní aj jeho predpoveď o maximálne dvoch tisíckach ľudí v nemocniciach počas vrcholu tretej vlny.”

Zdroj: Facebook/Dáta bez pátosu

0 replies on “Odborníci upozorňujú na vysokú úroveň komunitného šírenia koronavírusu”