Prichádza druhá vlna celonárodného testovania. Tentoraz však bude zameraná na čosi iné

Ministerstvo zdravotníctva prichádza s ďalším nápadom o celoplošnom testovaní.

Oproti predchádzajúcemu kolu, ktoré sa konalo minulý rok v októbri, však bude zamerané na niečo iné. Namiesto typického výteru z nosa či hrdla, sa bude testovať krv z prsta.

Odborníci by takýmto spôsobom chceli zistiť, aké percento Slovákov má vytvorené protilátky.

Do prieskumu sa môže zapojiť 5-tisíc nezaočkovaných občanov. Osoby, s oboma dávkami vakcíny sú totiž považované za chránené.

„Bude sa tak ľahšie odhadovať, v akej lokalite hrozí najbližšie týždne vzostup epidémie a vznik nových ohnísk. Budeme vedieť v predstihu pripravovať kroky v súvislosti v boji s pandémiou, ale takisto to pomôže aj očkovacej stratégii,“ povedala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Testovanie bude prebiehať len vo vybraných okresoch. Jedná sa o Bratislavu, Komárno, Považskú Bystricu, Čadcu, Košice, Rimavskú Sobotu, Lučenec a Kežmarok.

,,Regióny boli vybrané tímom odborníkov participujúcich na štúdií, napr. epidemiologička Alexandra Bražinová, matematik Richard Kollár a ďalší, aby vystihli reprezentatívnu vzorku v zmysle zaočkovanosti regiónov a incidencie 2. vlny pandémie,“ dodala Eliášová.

zdroj: hitky.sk

0 replies on “Prichádza druhá vlna celonárodného testovania. Tentoraz však bude zameraná na čosi iné”