Prichádza druhá vlna celonárodného testovania. Tentoraz však bude zameraná na čosi iné

Ministerstvo zdravotníctva prichádza s ďalším nápadom o celoplošnom testovaní.

Oproti predchádzajúcemu kolu, ktoré sa konalo minulý rok v októbri, však bude zamerané na niečo iné. Namiesto typického výteru z nosa či hrdla, sa bude testovať krv z prsta.

Odborníci by takýmto spôsobom chceli zistiť, aké percento Slovákov má vytvorené protilátky.

Do prieskumu sa môže zapojiť 5-tisíc nezaočkovaných občanov. Osoby, s oboma dávkami vakcíny sú totiž považované za chránené.

„Bude sa tak ľahšie odhadovať, v akej lokalite hrozí najbližšie týždne vzostup epidémie a vznik nových ohnísk. Budeme vedieť v predstihu pripravovať kroky v súvislosti v boji s pandémiou, ale takisto to pomôže aj očkovacej stratégii,“ povedala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Testovanie bude prebiehať len vo vybraných okresoch. Jedná sa o Bratislavu, Komárno, Považskú Bystricu, Čadcu, Košice, Rimavskú Sobotu, Lučenec a Kežmarok.

,,Regióny boli vybrané tímom odborníkov participujúcich na štúdií, napr. epidemiologička Alexandra Bražinová, matematik Richard Kollár a ďalší, aby vystihli reprezentatívnu vzorku v zmysle zaočkovanosti regiónov a incidencie 2. vlny pandémie,“ dodala Eliášová.

zdroj: hitky.sk

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Prichádza druhá vlna celonárodného testovania. Tentoraz však bude zameraná na čosi iné”