Orchidejku rozmnožujem len takto: Inšpirujte sa týmito 6 metódami

Každý milovník kvetov má pravdepodobne doma jednu alebo viac orchideí. Rovnako ako mnoho iných rastlín, orchidea môže byť zakorenená zo stonky alebo listu. Existuje niekoľko bežných spôsobov, ako to urobiť. Pozrite sa na tie najnezvyčajnejšie…

V knihách sa o nich nepíše a zamestnanci v kvetinárstve vám pravdepodobne nebudú vedieť povedať, ako to urobiť správne. Nasledujúce metódy fungujú na 100%!

Špongia

Na túto metódu budete potrebovať stonku rastliny, špongiu a nádobu. Rez výhonku potrite medom. Med sa považuje za prirodzený stimulátor rastu rastlín. Urobte malý rez v strede špongie, vložte do nej koniec výhonku.

Na dno nádoby vložte špongiu, naplňte ju vodou tak, aby ju úplne zakryla. Nechajte to pôsobiť 10-12 dní. Počas tejto doby by sa mali objaviť korene.

Zemiaky

V listov sa môže vyvinúť nový koreňový systém. Skúste ich zakoreniť v zemiakoch. Táto metóda sa už osvedčila v prípade ruží. Vďaka vysokému obsahu škrobu, kyselín, živín a vlahy dostane rastlina všetko, čo potrebuje pre úspešné zakorenenie.

V zemiakoch urobte malé rezy a vložte do nich čerstvo odrezané listy. Zemiaky umiestnite do nádoby a prikryte vlhkým machom. Postrekujte vodou z rozprašovača podľa potreby. Mach dobre udržuje vlhkosť. Výsledok sa dostaví za 10-12 dní.

Banán

Princíp je rovnaký ako v predchádzajúcej metóde. Namiesto zemiaku použijete polovičku banánu.  Odrezanú stonku kvetu vložte do dužiny, banán prikryte machom a počkajte približne 2 týždne. Potom presaďte sadenice do kvetináča so zeminou.

Imitácia prírodného prostredia

Skúste pre rastlinu vytvoriť prostredie, ktoré sa bude podobať tomu v dažďových pralesoch. Rozdeľte stopku na 3 časti a rezy ošetrite aktívnym uhlím.

Pripravte si 3 tenké polená, do každého navrchu vyvŕtajte dieru. Priviažte k nim jeden kus stopky a prikryte ich vrstvou kokosového vlákna a mokrým machom.

Polená zaveste na lano na slnečné miesto a chráňte to pred priamym slnečným žiarením. Sledujte vlhkosť v machu a pravidelne ho postrekujte vodou z rozprašovača. Korene by sa mali objaviť za 12-14 dní.

„Šoková terapia“

Každá rastlina, ktorá cíti nebezpečenstvo, sa bude snažiť čo najrýchlejšie zakoreniť. Ak chcete otestovať túto teóriu s orchideou, odrežte jej niektoré listy. Priveďte vodu v hrnci do varu a držte listy nad parou 3-5 sekúnd.

Vopred si pripravte nádobu so studenou vodou. Mali by ste ju vložiť do pančuchy a urobiť na nej malé zárezy. Do otvorov vložte sparené listy. Skontrolujte ich o 10-15 dní.

Vosk

Na odrezanú stonku aplikujte kvapku roztaveného vosku, aby ste ju uzavreli. Niekoľko takto pripravených stoniek vložte do širokej vázy naplnenej vlhkým rašelinníkom. Zakryte potravinovou fóliou a nechajte 10 dní pôsobiť. Nezabudnite skleník pravidelne vetrať. Mach občas postriekajte vodou z rozprašovača.

Zakorenenie orchidey pomáha nielen pestovať nové rastliny, ale aj zachrániť ju pred istou smrťou. Niekedy sú izbové kvety napadnuté parazitmi alebo rôznymi chorobami. Toto sú metódy, ktoré by vám mohli pomôcť, no už je len na vás, pre ktorú sa rozhodnete.

 

Zdroj: sovkusom.ru

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsov, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Orchidejku rozmnožujem len takto: Inšpirujte sa týmito 6 metódami”