Pellegrini chce dôchodcom prispieť ďalších minimálne 100 eur

Predseda strany Hlas-SD Peter Pellegrini plánuje prispieť niekoľkými stovkami eur slovenským dôchodcom.

Strana Hlas-SD prezentovala potrebu kompenzácie za rast cien energií a potravín. Kompenzačný príspevok sa má pohybovať vo výške od 100 do 300 eur a má byť vyplatený v marci budúceho roka.

Návrh kompenzačného príspevku prezentoval predseda Hlasu-SD na pondelkovej besede, pričom ho podporujú takmer všetci nezaradení poslanci, kolegovia Petra Pellegriniho.

Poslanci dokonca podali návrh na schválenie príspevku a rokovať sa o ňom bude v priebehu decembra. Konečná výška dôchodku by sa podľa Erika Tomáša pohybovala podľa výšky dôchodku.

Najvyššiu sumu, 300 eur, vraj dostanú dôchodcovia, ktorých dôchodok sa nepohybuje v sume vyššej ako je 1,5-násobok priemerného slovenského dôchodku.

Čím vyšší dôchodok dôchodca dostáva, tým mu bude pridelený nižší kompenzačný príspevok. Ak sa výška dôchodku pohybuje medzi 1,5-násobkom a 2-násobkom priemerného dôchodku, dôchodca dostane príspevok vo výške 200 eur.

Ak dôchodca dostáva dôchodok vyšší ako 2-násobok priemerného dôchodku, dostane najnižší možný dôchodok a to vo výške 100 eur.

Od budúceho roka sa mení aj spôsob výpočtu dôchodcov.

Dôchodky sa už nebudú zvyšovať určitou sumou, ale dôchodcovskou infláciou, ktorá v sebe zahŕňa medziročný nárast cien za domácnosti dôchodcov za prvý polrok roka. Dôchodcovia si tak od budúceho roka prilepšia o 1,3 % a to podľa percenta dôchodcovskej inflácie, ktorá je podľa Štatistického úradu SR 1,3 %.

Zdroj: babskeveci.sk

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Pellegrini chce dôchodcom prispieť ďalších minimálne 100 eur”