Plody v maternici reagujú na fajčenie mamičiek. Tvrdia vedci

Škodlivé účinky fajčenia počas tehotenstva sa podľa nového výskumu prejavujú na tvári plodov v maternici.

Pomocou zobrazenia plodov v maternici vo vysokom rozlíšení si výskumníci myslia, že môžu vidieť rozdiely v prenatálnom vývojovom správaní u fajčiarok a nefajčiarok. Počas malej pilotnej štúdie sa 20 tehotných žien – 16 nefajčiarok a 4 fajčiarky, podrobilo ultrazvuky na pozorovanie aktivít plodu v 24., 28., 32. a 36. týždni.

Štyri plody fajčiacich matiek sa dotýkali ich tvárí a pohybovali ústami viac ako plody nefajčiarských matiek, uvádza štúdia publikovaná v časopise Acta Paediatrica.

Plody sa sami seba dotýkajú a pohybujú sa v maternici, ale ako starnú, ich pohyby sa zmenšujú, tvrdí jedna z vedúcich výskumníčok univerzity v Spojenom kráľovstve.

Tvrdia, že všetky plody mali zdravú pôrodnú hmotnosť, ale obrázky ukázali, že fajčenie ovplyvnilo „jemné správanie“. ,,Normálne správanie plodu ukazuje menej pohybov, ale obrázky naznačujú, že plody fajčiarok sú menej zrelé vo svojom správaní,“ uviedla výskumníčka Reissland pre USA TODAY Network.

Podľa CDC má jedno z piatich detí narodených matkám, ktoré fajčia, nízku pôrodnú hmotnosť. Fajčenie počas tehotenstva tiež s väčšou pravdepodobnosťou povedie k predčasnému pôrodu a iným zdravotným problémom.

Zatiaľ čo miera fajčenia medzi tehotnými ženami v USA klesla, podľa CDC 13,8 % budúcich mamičiek fajčí počas tehotenstva.

Reissland uviedla, že chce zopakovať výsledky vo väčšej štúdii so 60 fajčiarkami a 60 nefajčiarkami. Dúfa, že štúdia bude jedného dňa bežnou praxou, ktorá ukáže matkám a rodinám účinky fajčenia na plod v maternici. ,,Niektoré výskumy v oblasti vône uvádzajú, že plody môžu cítiť rôzne pachy a priťahujú ich pachy v maternici, takže by si už v maternici mohli zvyknúť na vôňu tabaku,“ uvádza doktorka Reissland.

Zdroj
Zdroj foto: www.unsplash.com

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Plody v maternici reagujú na fajčenie mamičiek. Tvrdia vedci”