Tento travertínový útvar pozná málokto: Nachádza sa neďaleko Spišského hradu a je zapísaný v zozname UNESCO

Mnoho z Vás už určite navštívilo alebo aspoň počulo o Spišskom hrade, no počuli ste niekedy o Dreveníku? Táto travertínová kopa v tvare stolovej hory sa nachádza neďaleko hradu v Hornádskej kotline.

Chráneným územím sa Dreveník stal v roku 1925 a spolu so Spišským hradom bol zaradený do zoznamu UNESCO v roku 1993. Má rozlohu 102 hektárov a na kopci sa niekedy nachádzala osada roľníckeho človeka z mladšej doby kamennej.

 

Dreveník je najväčším travertínovým územím na Slovensku a delí sa na dve časti – roklina Peklo a kamenné mesto Kamenný raj. Travertínová kopa bola vytvorená vplyvom prameňov minerálnych vôd na tektonickom zlome. Na tomto mieste sa nachádza aj sieť jaskýň a okrem nálezov potrvdzujúce prvotné osídlenie východného Slovenska, sa tu našli aj iné vzácne zvieracie pozostatky. V lome na západnej strane sa našlo skamenené vajíčko kulíka riečneho a dokonca aj pozostatky mamuta.

 

Plošina na vrchole Dreveníka vďaka svojej výnimočnej polohe veľmi dobre slúžila na obranné účely. Predstavovala tak dokonalý a nedobytný úkryt, s ktorého bol dobrý výhľad na celú kotlinu.  Čo sa týka flóry, nájdete tu rozmanité množstvo horských rastlín ako kostrava tatranská, ríbezľa alpínska či iskerník veľkohorský. K Dreveníku sa dostanete zo Spišského Podhradia alebo Žehry po žltej turistickej trase. Okrem peších turistov vyhľadávajú túto lokalitu aj lezci, ktorí tu nájdu lezecké cesty od tých najľahších až po tie najťažšie.

 

zdroj: sk.wikipedia.orgwww.unesco-spis.sk / www.severovychod.sk

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Tento travertínový útvar pozná málokto: Nachádza sa neďaleko Spišského hradu a je zapísaný v zozname UNESCO”