Ministerstvo zdravotníctva poskytlo rady, ktoré minimalizujú možnosť nákazy KOVIDOM

Včerajší obrovský nárast nakazených dokazuje, že štvrtá vlna koronavírusu už pomaly ale isto začala. Omikron sa pomaly rozširuje a jediné, čo nám pomôže je dodržiavanie opatrení a očkovanie.

Mnohí odborníci sa vyjadrili, že Slovensko sa ani tentokrát nepoučilo a do štvrtej vlny vstupuje rovnako rýchlo ako tomu bolo v predchádzajúcich vlnách. V najbližších dňoch sa každý z nás stretne s niekým nakazeným.

Omikron sa vraj šíri extrémne rýchlo a tak sa Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky rozhodlo uverejniť niekoľko základných rád, ktoré nám majú pomôcť zvládnuť ďalšiu vlnu koronavírusu:

1. OČKUJTE SA

Očkovanie ja vraj jedinou cestou. Ministerstvo tvrdí, že aj jedna dávka očkovania je lepšia ako žiadna. Je samozrejmé, že najlepšou ochranou sú tri dávky a tak by sme nemali váhať. Očkovanie nás chráni viac, nakoľko imunita po prekonaní časom slabne.

2. VYHÝBAJTE SA PLNÝM INTERIÉROM

Ak sa ocitnete v preplnenom interiéri, snažte sa, aby ste tam zortvali čo najkratší možný čas. Ministerstvo Slovákom radí, aby minimalizovali sociálne kontakty najmä v preplnených a zle vetraných interiéroch.

3. NOSTE RESPIRÁTOR

Nosenie respirátora dokáže výrazne znížiť virálnu nálož. Ak sa nachádzate v interiéroch s vysokou hustotou ľudí, respirátor je jediným prostriedkom, ktorým sa dokážete ako tak chrániť. Ministerstvo odporúča, aby ste ho nosili aj v exteriéri a to v prípade, ak ste v tesnom kontakte s ľuďmi.

4. TESTUJTE SA PRED STRETNUTIAMI S ĽUĎMI

Ak sa chystáte na stretnutie s väčším počtom ľudí, ktorému sa nemôžete vyhnúť, najlepšou ochrannou je test. Otestovať by sa mal v takom prípade každý, kto sa stretnutia zúčastní.

5. VETRAJTE

Ministerstvo nezabudlo ani na vetranie. Vo svojom príspevku odporúča: ,,Vetraním sa znižuje množstvo vírusového aerosólu v miestnosti. Znižuje sa tak virálna nálož, s ktorou sa v takomto prostredí stretnete. Ak musíte byť v interiéri s ľuďmi, snažte sa otvoriť okná.“

6. VOLAJTE POMOC V SPRÁVNY ČAS

Ak sa aj napriek vyššie spomenutým opatreniam nakazíte, je dôležité, aby ste dodržiavali karanténu a aby ste si sledovali svoj zdravotný stav. Ak sa vám objavia ťažkosti s dýchaním, alebo vám saturácia krvi klesne pod 92 %, je nevyhnutné, aby ste si zavolali záchranku. Ministerstvo zároveň odporúča všetkým, ktorí patria medzi rizikové skupiny, aby po nakazení kontaktovali všeobecného lekára so žiadosťou o liek molnupiravir.

Zdroj: Facebook/Ministerstvo zdravotníczva Slovenskej republiky

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Ministerstvo zdravotníctva poskytlo rady, ktoré minimalizujú možnosť nákazy KOVIDOM”