Čo na vojnu hovoria bežní Rusi? Väčšina pred ňou zatvára oči, alebo sa bojí hovoriť

Bežní Rusi pred vojnou na Ukrajine zatvárajú oči.

Aspoň tak to vyzerá podľa videa, ktoré v Perme a Vladivostoku natočil štáb Radio Free Europe (RFE). Reportéri sa tamojších obyvateľov pýtali na názory na ruskú inváziu a ukazovali im aj fotky ukrajinskej skazy.

Rusi sa pritom v drvivej väčšine odmietli vyjadriť alebo rovno povedali, že podporujú prezidenta Vladimira Putina. Našlo sa však aj zopár statočných.

„Putin posiela armádu na Ukrajinu. Ostreľujú rusky hovoriace civilné obyvateľstvo v Kyjeve alebo Charkove.

Chceme vám ukázať pár fotiek z miesta…“ povedala reportérka RFE jednej ruskej dôchodkyni, ktorej sa chcela opýtať na názor na vojnu na Ukrajine. Skôr, než jej fotky ukázala, sa ale ozval manžel postaršej ženy. „Poď preč. Ideme,“ zareagoval.

Ďalšie odpovede sa niesli v podobnom duchu, alebo množstvo opýtaných rovno podporilo Putina.

„Podporujem Putina. Tie fotky nechcem vidieť. Podporujem Putina. Podporujem ho vo všetkých ohľadoch,“ opakovala stále dookola ďalšia z konfrontovaných žien.

Vláda ničí Rusom život

Našli sa ale aj takí, ktorí sú proti invázii. Väčšinou ide ale o mladších ľudí. „Ruská vláda chce svojim konaním zhoršiť svojim občanom život. Sankcie už na nás boli uvalené. Mnoho krajín, s ktorými sme spolupracovali, sa nás teraz stránia.

Mohli by sme spolu ďalej fungovať, ale bohužiaľ je to teraz nemožné kvôli tomu, čo prezident a jeho administratíva v zahraničí vykonávajú ,“ uviedla jedna z mladších respondentiek.

Ďalší potom dali najavo, že s krokmi Putina a jeho vlády skôr nesúhlasia, ale uviedli, že sa bojí niečo povedať, pretože to môže byť nebezpečné.

Rusi utekajú do Fínska

Aby sa zamedzilo demonštráciám, ruská vláda tiež údajne uvažuje o možnosti zavedenia stanného práva. Ako uvádza BBC, mnoho Rusov preto uteká z krajiny a prekračuje hranice do Fínska.

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Čo na vojnu hovoria bežní Rusi? Väčšina pred ňou zatvára oči, alebo sa bojí hovoriť”