Prežila holokaust a napísala o tom list. Po 75 rokoch sa konečne dostal do správnych rúk!

V roku 1945 bola mladá židovská žena menom Ilse vďačná, že je nažive.

Ruské jednotky práve oslobodili väznicu v Berlíne v Nemecku, kde bola Ilse takmer dva roky držaná ako vojnová zajatkyňa.
Zatkli ju v roku 1943 po tom, čo statočne vyskočila z rýchlo idúceho vlaku, ktorý ju viezol do Osvienčimu. Rovnaký nacistický koncentračný tábor, si vyžiadal životy jej matky a jej dvoch sestier.
Ilse ako mladá žena
foto: Chelsey Brown

Oslobodená žena sa 18. júla 1945 vyrovnávala so skutočnosťou, že jej manžel a väčšina členov jej rodiny bola zabitá.

Premožená smútkom napísala list jedinému  žijúcemu členovi rodiny, svojej sestre Carle. Carla mala to šťastie, že pred začiatkom vojny utiekla do Veľkej Británie a potom do USA.

Úryvok z listu, preložený z nemčiny, znie:

„Vďaka láskavosti našich osloboditeľov ťa konečne môžem kontaktovať…

Otec, mama, Grete, Lottchen a Hermann: nikto už nežije. Moja bolesť je nevýslovne veľká. Zobrali mi aj manžela, ktorého som si vzala pred 3,5 rokom! … Keď bude pravidelné mailové spojenie, všetko ti podrobne poviem.“

old letter

foto: Chelsey Brown

Carla tento list nikdy nedostala, ale v roku 1948 sa Ilse vydala do New Yorku, aby začala svoj nový život.

Znovu vydala, ale nikdy nemala deti.  Jej vzdialenejšia rodina ju až do jej smrti v roku 2001 veľmi milovala.

Nikto nevedel, kde list skončil, ale v roku 2021 ho náhodou objavila dekoratérka interiérov menom Chelsey Brown v sekáčoch v New Yorku. List sa dostal do rúk dokonalému človeku!

Chelsey Brown

foto: Chelsey Brown

Chelsey posledných niekoľko rokov prehľadáva obchody so starožitnosťami a blšie trhy v nádeji, že nájde dávno zabudnuté pamiatky, ktoré možno spojiť ich dedičmi. Pomocou svojich genealogických zručností vystopuje žijúcich členov rodiny a vráti tieto sentimentálne poklady ich právoplatným majiteľom. S potomkami ich pôvodných majiteľov už spojila viac ako 200 artefaktov.

Chelsey prostredníctvom svojho výskumu zistila, že Carlin manžel Siefried má brata menom Ludwig. Podarilo sa jej vypátrať Ludwigovu vnučku Jill Butlerovú, ktorá vyrastala s Ilse!

Ilse, Carla, and Jill

foto: Chelsey Brown

Všetci sme našu pratetu Ilse milovali a sme nadšení, že môžeme čítať jej myšlienky po tom, čo sa vynorila z hlbín európskeho pekla,“ napísala Jill Chelsey a dodala, že celá jej rodina je „v úžase“.

Chelsey sa to opäť podarilo! Táto neuveriteľná žena našla spôsob, ako priniesť históriu domov – doslova a do písmena.

zdroj: www.inspiremore.com

 

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Prežila holokaust a napísala o tom list. Po 75 rokoch sa konečne dostal do správnych rúk!”