TOTO JE DÔVOD, prečo by ste mali v záhrade používať popol

Popol je vynikajúci a bezplatný pomocník pre mnohých záhradníkov. Ak máte neobmedzený prístup k tomuto materiálu, určite by ste ho mali použiť. Ale ako presne použiť popol tak, aby nepoškodil rastliny, no zároveň si splnil svoju úlohu? Je potrebné mať na pamäti niekoľko dôležitých bodov.

Popol je vhodný na použitie do mierne kyslých až kyslých pôd, nakoľko pôsobí zásadito. Ak je pôda už alkalická, popol môže všetko len zhoršiť. Pred aplikáciou popola si preto zistite, aký typ pôdy máte na záhrade. Zistíte to pomocou lakmusových papierikov na meranie pH, ktoré sa predávajú vo všetkých lekárňach alebo drogériách.

Taktiež sa uistite, že rastliny vo vašej záhrade obľubujú kyslú pôdu. V žiadnom prípade do nich nie je potrebné pridávať popol! Napríklad medzi takéto rastliny patria takmer všetky ihličnany, ako aj čučoriedky, kalina, jarabina, hortenzia atď. Ak má pôda nízky obsah draslíka, je lepšie, aby ste ju obohatili o síran draselný. Popol obľubujú najmä kapusta, paradajky či papriky.

Každú jar pri rýľovaní možno popol využiť ako prirodzené hnojivo. Používa sa nasledovne: 1 vedro popola na 3-4 metre štvorcové. Potom sa pôda prekyprí, čo je pre rastliny veľmi užitočné. Kvapalné hnojenie popolom je nasledovné: 1 šálka popola (150-200 g) na vedro vody (10-12 litrov), nalejte pod koreň rastliny.

 

Zdroj: zdobrom.com

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “TOTO JE DÔVOD, prečo by ste mali v záhrade používať popol”