Aj po prekonaní COVID-19, sa môže infekcia nachádzať v našich črevách –

Vyhľadajte COVID-19 na ktorejkoľvek webovej stránke o zdraví a všade nájdete rovnaký popis: ide o respiračné ochorenie. Napáda pľúca a hlavným príznakom je kašeľ.

Ale medzi tým všetkým otravným kašľom a horúčkami si niektorí ľudia všimli menej známe symptómy. Napríklad hnačka alebo zvracanie. A tak, zatiaľ čo sa veľká časť sveta sústredila na zvládnutie toho, čo považovali za čisto respiračné ochorenie, niekoľko vedcov začalo potichu skúmať, ako COVID interaguje s črevom.

Žena s bolesťou brucha
Žena s bolesťou brucha

„Zistili sme, že ľudia, ktorí sa zbavili infekcie dýchacích ciest – čo znamená, že už neboli pozitívne testovaní na SARS-CoV-2, naďalej vylučovali RNA SARS-CoV-2 vo svojej stolici,“ vysvetlila Ami Bhattová, docentka medicíny a genetiky na Stanfordskej univerzite.

Ami Bhattová bola vedúcou výskumníčkou v jednej z týchto prác, publikovaných v časopise Med v apríli. Verí však, že zistenia štúdie môžu vysvetliť viac než len gastrointestinálne symptómy COVID-19.

„Dlhý COVID by mohol byť dôsledkom prebiehajúcej imunitnej reakcie na SARS-CoV-2, hoci to môže byť aj tak, že máme ľudí, ktorí majú pretrvávajúce infekcie, ktoré sa skrývajú v iných častiach tela ako v dýchacích cestách, ako sú napr. tráviaci trakt“.

Long COVID – názov, ktorý sa objavil pre prípady, keď príznaky COVID pretrvávajú mesiace alebo dokonca roky po vymiznutí počiatočnej infekcie, čo je niečo ako záhada.  Čo to spôsobuje a kto je najviac náchylný, výskumníkom stále uniká.

Laboratórny výskum
Laboratórny výskum

Štúdia Ami Bhattovej naznačuje, že to môže byť spôsobené aspoň čiastočne, fragmentmi pôvodnej infekcie, ktoré sa držia v črevách. „SARS-CoV-2 sa môže nachádzať v črevách alebo dokonca v iných tkanivách dlhší čas, než v dýchacom trakte, a tam môže spôsobovať dráždenie nášho imunitného systému,“ vysvetľuje ďalej výskumníčka.

Tento výskum nie je jediný svojho druhu, ktorý spája Long COVID s črevom. Jeden skorý náznak prišiel v roku 2021, keď štúdia publikovaná v Nature oznámila nájdenie vírusových častíc v gastrointestinálnych výstelkách pacientov štyri mesiace po prekonaní ochorenia. Ďalší dokument, ktorý ešte nebol recenzovaný zistil, že častice COVID boli „distribuované“ v telesných tkanivách nedávno zosnulých pacientov s COVID. „Dokonca aj medzi pacientmi, ktorí zomreli s asymptomatickým až miernym COVID-19.“

Koniec koncov, črevo je čoraz viac uznávané ako kľúčová súčasť imunitného systému. Všetci výskumníci však upozorňujú, že na potvrdenie spojenia je potrebných oveľa viac štúdií.

Zdroj
Zdroj foto: www.unsplash.com

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Aj po prekonaní COVID-19, sa môže infekcia nachádzať v našich črevách –”