Jej syn sa narodil slepý. Tak sa naučila Braillovo písmo, aby pomohla jemu aj ďalším ľuďom

Slepota syna Finna jej obrátila život hore nohami. Dnes je presvedčená, že nevidiaci syn dokáže žiť šťastne. Založila dokonca organizáciu na pomoc rodinám, do ktorých sa narodia deti s podobnou diagnózou, ako má Finn.

Alison Clougherty porodila v roku 2017 chlapčeka. Tehotenstvo prebiehalo úplne bezproblémovo, pôrod bol ale nanešťastie celkom komplikovaný.

Chlapec ležal chvíľu v inkubátore, do odchodu z pôrodnice sa ale zdalo byť všetko v poriadku. “Pár hodín pred prepustením lekár oznámil, že Finn má za okom menšie množstvo krvi, najskôr z náročného pôrodu. Malo sa to vstrebať samo, len sme museli chodiť na kontroly k oftalmológovi,” rozpráva Alison.

Krv za okom nezmizla a rodina musela s bábätkom na podrobnejšie vyšetrenie. Niekoľko náročných dní plných strachu nakoniec ukázalo, že Finn je slepý na obe oči.

“Nebolo to iba jedno oko, neuvidí nikdy dokonca ani na jedno.” Musel podstúpiť dve operácie, po ktorých mohlo nastať zlepšenie. To sa ale nekonalo.

“Lekári mi povedali, že deti, ako je Finn, sú väčšinou upútané na špecializovaných oddeleniach. Vlastne naznačovali, že zo života mať nič nebude.”

Alison ale zobrala posledné sily a začala hľadať cestu, ako svojmu synovi pomôcť k šťastnému životu. “Naozaj je málo ľudí, ktorí vedia so slepými zaobchádzať. Nakoniec sme ale našli niekoho, kto nám povedal, čo ďalej.”

Počas covidovej pandémie sa Alison učila Braillovo písmo, aby bola schopná svojho syna naučiť niečomu novému. S kamarátkou Stacy, ktorá má syna s podobným ochorením ako Finn, založila neziskovú organizáciu.

Tá má za úlohu pomáhať rodinám s nevidiacimi deťmi. Alison je odhodlaná pomôcť nielen svojmu synovi, ale aj ostatným detičkám a ich rodičom, ktorí sa cítia podobne bezmocne ako ona, keď zistila Finnovu diagnózu.

zdroj

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsov, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Jej syn sa narodil slepý. Tak sa naučila Braillovo písmo, aby pomohla jemu aj ďalším ľuďom”