Rodičia pozor! Vláda chce pomôcť rodičom zvýšením daňového bonusu a prídavku na dieťa

V nasledujúcich mesiacoch dôjde k výrazným zmenám vo výške prídavku na dieťa. Od júla tohto roka sa z aktuálnych 25,88 eur zvýši prídavok na dieťa na 30 eur, pričom s príchodom nasledujúceho roka dôjde k jeho opätovnému zvýšeniu na 50 eur. Okrem zvýšenia prídavku na dieťa sa má pristúpiť k zrušeniu jednorazovo zvýšeného prídavku pri nástupe do školy, ktorý dnes predstavuju 106,33 eura.

Vláda pristúpila k zrušeniu automatického zvyšovania prídavku na dieťa podľa rastu životného minima, pričom o raste už bude po novom rozhodovať samotná vláda.

Návrh legislatívnej zmeny je v druhom čítaní a to vďaka 83 poslancom, ktorí návrh podporili. Medzi tých, ktorí návrh podporili, patria aj poslanci zo strany ĽSNS. Návrh nepodporilo len 18 poslancov, pričom 33 sa zdržalo hlasovania.

K zmene dôjde aj v oblasti daňového bonusu na nezaopatrené deti. Príspevok v podobe daňového bonusu pre deti do 6 rokov sa aktuálne pohybuje vo výške 47,14 eur, pre deti od 6 do 15 rokov 43,50 eur a nad 15 rokov vo výške 23,57 eur. Automatické zvyšovanie daňového bonusu podľa životného minima sa má zrušiť aj v tejto kategórii príspevkov, pričom nový bonus pre deti do 15 rokov má vzrásť do výšky 70 eur a pre deti nad 15 rokov na 40 eur.

Od roku 2023 sa má bonus pre deti do 15 rokov zvýšiť opätovne a to na 100 eur. Slováci  môžu očakávať obmedzenie nároku daňového bonusu podľa výšky čiastkového základu dane rodiča, teda podľa hrubej mzdy zníženej o sociálne a zdravotné odvody.

V praxi to znamená, že rodič s jedným dieťaťom môže získať maximálne 20 % z jeho čiastkového základu dane. Výška bonusu sa môže vyšplhať až do výšky 55 % z čiastkového základu dane a to pri šiestich deťoch.

Zdroj: interez.sk

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Rodičia pozor! Vláda chce pomôcť rodičom zvýšením daňového bonusu a prídavku na dieťa”