Takto by mohlo vyzerať náš svet za 5 rokov! Poriadne sa zmení a nebude už nikdy ako predtým

Globálna pandémia sa ešte neskončila. Odborníci na verejné zdravie sa domnievajú, že to bude trvať najmenej ďalších päť rokov, ale ako sa táto prebiehajúca kríza vyvinie, je v konečnom dôsledku len na nás.

Nová správa Medzinárodnej vedeckej rady (ISC), medzinárodnej organizácie, ktorej cieľom je zjednotiť vedecké orgány na celom svete, načrtla tri scenáre, ktoré by mohli nastať do roku 2027. Správu napísala skupina 20 odborníkov na verejné zdravie, virológiu, ekonómiu, behaviorálnu vedu, etiku a sociológiu.Ľudia v meste

Aj keď ich komentár nie je pokusom predpovedať budúcnosť, ich správa pomáha zúžiť a ilustrovať niektoré možné kroky, ktoré môže svet podniknúť, aby minimalizoval dopad pandémie v budúcnosti.

Scenár jedna
Ak sa percento ľudí plne zaočkovaných proti COVID-19 celosvetovo zvýši zo zhruba 61 % všetkých dospelých na viac ako 80 %, mohlo by sa zachrániť mnoho životov a mohlo by sa znížiť riziko nových variantov. Na druhej strane by to mohlo byť prínosom aj pre duševné zdravie, hospodárstvo a trvalo udržateľný rozvoj. Aj v tomto optimistickom scenári koronavírus nezmizne, ale jeho šírenie bude oveľa zvládnuteľnejšie.

S najväčšou pravdepodobnosťou to však nie je to, kam smerujeme. Správa ISC tvrdí, že vlády doteraz predlžovali pandémiu tým, že sa namiesto medzinárodnej spolupráce zameriavali na národné stratégie.

Ľudia na prechode

Scenár dva
Naša doterajšia nečinnosť naznačuje, že pravdepodobnejší výsledok je, že miera zaočkovanosti je celosvetovo nižšia ako 70 %. Ak sa nezvýšia, nový koronavírus by sa mohol stať endemickým so sezónnymi nárastmi, ktoré by zaplavili nemocnice vo viacerých krajinách.

Do roku 2027 správa ISC uvádza, že najpravdepodobnejším scenárom je „zhoršenie globálnych nerovností“. Ciele trvalo udržateľného rozvoja Organizácie Spojených národov budú posunuté o desaťročie späť.

,,Ešte sa môžu objaviť nové varianty a nevyhnutná zostáva ostražitosť a neustály vývoj vakcín a liečby. Neexistuje žiadna oblasť politiky, ktorá by zostala nedotknutá, a vlády musia uznať, že dôsledky pandémie sa nevyriešia tak rýchlo, ako si predstavovali. Mnohých občanov čakajú dlhé roky ťažkostí a výziev.“Ľudia na prechode

Najviac budú ovplyvnení zraniteľní ľudia, ako sú ženy, deti a starší ľudia. Medzitým budú krajiny s nízkymi príjmami čeliť budúcemu kolapsu zdravotného systému a rastúcej potravinovej neistote.

Scenár tri
Ak bude nacionalizmus a populizmus naďalej rásť, autori správy sa obávajú, že dôvera medzi vládami a medzi štátmi a ich obyvateľmi sa bude ďalej zhoršovať, čím sa zníži používanie vakcín.

Nazývajú to scenár „Missed Recovery“. Ako geopolitické napätie rastie, protekcionistická politika by mohla vážne brániť globálnej spolupráci. Presný opak toho, čo je potrebné na riešenie medzinárodnej krízy.

V tomto najhoršom prípade by menej ako 60 % svetovej populácie bolo plne zaočkovaných proti COVID-19 a krajiny s nízkymi príjmami by mali stále obmedzený prístup k počiatočným dávkam a antivírusovým liekom.Ľudia v meste

,,V dôsledku toho zostáva COVID-19 do značnej miery nekontrolovaný a v niektorých častiach sveta sa vážne opakuje,“ uvádza sa v správe.

Aby sme sa vyhli pochmúrnej realite, ako je táto, odborníci tvrdia, že vlády musia spolupracovať a investovať do systémov zdravotnej starostlivosti, integrovať systémy vedeckého poradenstva a riešiť prehlbujúce sa nerovnosti vo vzdelaní a bohatstve.

Správa ISC vyzýva vlády, aby odolali pokušeniu znížiť klimatické ciele s cieľom krátkodobého zisku.

Je možné, že rastúca zmena klímy a ničenie životného prostredia z dlhodobého hľadiska len zvýšia pravdepodobnosť budúcich pandémií. A toto už nikto nechce absolvovať.

Správu zverejnila Medzinárodná rada pre vedu.

Zdroj
Zdroj foto: www.unsplash.com

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Takto by mohlo vyzerať náš svet za 5 rokov! Poriadne sa zmení a nebude už nikdy ako predtým”