Covid ochorenie a jeho zvláštne príznaky, o ktorých ste nepočuli!

Covid ochorenie sa na celom svete nachádza už viac ako dva roky, no na celom svete sa každý deň zaznamenávajú státisíce nových prípadov tohto ochorenia. Akú sú však štyri zvláštne príznaky Covidu, o ktorých ste možno ešte nepočuli?

Spočiatku sa horúčka, kašeľ a strata alebo zmena čuchu alebo chuti považovala za hlavné príznaky, ktoré by mohli naznačovať infekciu ochorenia Covid. Nedávno aktualizované usmernenia tiež naznačujú, že treba dávať pozor na symptómy vrátane bolesti hrdla, upchatého nosa alebo nádchy a bolesti hlavy.

Ale čo niektoré z nejasných príznakov a symptómov? Od kožných lézií po stratu sluchu, nám nové údaje čoraz viac ukazujú, že symptómy ochorenia Covid môžu ísť nad rámec toho, čo by ste mohli očakávať od bežnej nádchy alebo chrípky.Covid, šálka a vreckovky

1. KOŽNÉ LEZIE

Kožné ťažkosti súvisiace s ochorením Covid nie sú nezvyčajné. Štúdia v Spojenom kráľovstve zverejnená v roku 2021 v skutočnosti zistila, že jeden z piatich pacientov vykazoval iba vyrážku a žiadny iný príznak.

COVID môže ovplyvniť pokožku rôznymi spôsobmi. U niektorých ľudí sa môže vyskytnúť rozšírená makulopapulárna vyrážka, zatiaľ čo u iných sa môže vyskytnúť žihľavka.

Ďalším príznakom sú červené, opuchnuté alebo pľuzgierovité kožné lézie na prstoch. Tento príznak sa častejšie vyskytuje u dospievajúcich alebo mladých dospelých s miernymi alebo žiadnymi príznakmi.Covid, chorá žena

Väčšina kožných lézií v súvislosti s Covidom má tendenciu vymiznúť po niekoľkých dňoch alebo v niektorých prípadoch po niekoľkých týždňoch bez potreby akejkoľvek špecializovanej liečby. Ak vás však koža veľmi svrbí alebo bolí, môžete sa poradiť s praktickým lekárom alebo dermatológom, ktorý vám môže odporučiť vhodnú liečbu.

2. COVIDNÉ NECHTY

Počas infekcie sa naše telá prirodzene pokúšajú vyjadriť, že sú pod nezvyčajným množstvom stresu. Môžu to urobiť rôznymi zvláštnymi a úžasnými spôsobmi, vrátane našich nechtov. „COVID nechty“ zahŕňajú zmeny ako:

Beauove línie – horizontálne vrúbky, ktoré sa vyskytujú v spodnej časti nechtov na rukách alebo nohách, keď dôjde k dočasnému prerušeniu rastu nechtov v dôsledku fyzického stresu.

Meesove čiary – vodorovné biele čiary, ktoré sa objavujú na nechtoch, o ktorých sa predpokladá, že sú spôsobené abnormálnou produkciou bielkovín v nechtovom lôžku.

Červený polmesiacový vzor – ​​ktorý sa vyvíja na základni nechtov.Covid, chorý muž s maskou na tvári

Údaje o tom, koľko ľudí má skúsenosti s týmito nezvyčajnými príznakmi problém, sú obmedzené, ale odhaduje sa, že to môže byť až 1 – 2 % pacientov s Covidom.

COVID nechty majú tendenciu sa objavovať v dňoch alebo týždňoch po infekcii Covid, keď nechty rastú. Hoci môžu byť spočiatku bolestivé, veľká väčšina má tendenciu vrátiť sa do normálu v priebehu niekoľkých týždňov.

Je pozoruhodné, že hoci tieto zmeny môžu naznačovať COVID, môžu byť spôsobené aj rôznymi inými vecami. Napríklad Beauove línie sa môžu vyskytovať ako sekundárny príznak po chemoterapii alebo inej infekcii.

3. VYPADÁVANIE VLASOV

Vypadávanie vlasov je možno podhodnoteným príznakom COVID-19, ktorý sa zvyčajne vyskytuje jeden alebo viac mesiacov po akútnej infekcii. V jednej štúdii s takmer 6 000 ľuďmi, ktorí predtým mali COVID, bolo vypadávanie vlasov najčastejším príznakom po COVID, ktorý uviedlo 48 % účastníkov. Prevládalo to najmä medzi ľuďmi s ťažkým ochorením COVID.

Predpokladá sa, že je to výsledkom toho, že vlasy „snímajú“ stres v tele, čo vedie k nadmernému vypadávaniu. Stratu vlasov totiž môžu spustiť aj iné stresujúce udalosti, ako je pôrod. Dobrou správou je, že časom vlasy dorastú do normálu.Covid, muž si fúka nos no servítky

4. STRATA SLUCHU A TINITUS

Tak ako pri iných vírusových infekciách, ako sú chrípka a osýpky, aj Covid ovplyvňuje bunky vo vnútornom uchu so stratou sluchu alebo hučaním v ušiach V prehľadovej štúdii, ktorá zahŕňala 560 účastníkov, sa strata sluchu vyskytla u 3,1 % pacientov s Covidom, zatiaľ čo tinitus sa vyskytol u 4,5 %.

PREČO VŠETKY TIETO PRÍZNAKY?
Nerozumieme presne tomu, čo spôsobuje tieto príznaky, ale vieme, že najdôležitejšiu úlohu zohráva proces nazývaný zápal. Zápal je prirodzený obranný mechanizmus nášho tela proti patogénom. V tomto prípade SARS-CoV-2. Zahŕňa produkciu „cytokínov“ – proteínov, ktoré sú dôležité pri kontrole aktivity imunitných buniek.

Nadmerná produkcia týchto proteínov, ako súčasť zápalu vyvolaného infekciou Covid, môže spôsobiť senzorické deficity, ktoré potenciálne vysvetľujú, prečo niektorí ľudia majú stratu sluchu a tinitus. Môže tiež narušiť kapilárne siete, veľmi malé krvné cievy, ktoré prekrvujú orgány vrátane uší, kože a nechtov.

Príznaky, ktoré sme tu opísali, sa nevzťahujú výlučne na infekciu COVID. To znamená, že ak spozorujete niektorý z týchto príznakov, bolo by vhodné zvážiť test na Covid, najmä ak sa nachádzate v oblasti, kde toto ochorenie cirkuluje.

Môžete tiež kontaktovať svojho praktického lekára, najmä ak sa príznaky zhoršujú alebo vám spôsobujú značné nepohodlie. Zároveň si môžete byť istí, že väčšina z týchto príznakov sa pravdepodobne časom zlepší.

Po prekonaní ochorenia Covid-19 môže toto ochorenie prežívať aj v našich črevách. Viac informácií aj o týchto problémoch sa dočítate v našom článku – Aj po prekonaní COVID-19, sa môže infekcia nachádzať v našich črevách

Zdroj

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Covid ochorenie a jeho zvláštne príznaky, o ktorých ste nepočuli!”