Tip: Čím hnojiť cesnak, aby ste získali veľké hlávky? ZÁHRADKÁR MI PORADIL TOTO

Keď sa záhradník rozhodne pestovať cesnak, znepokojujú ho 2 veci. Chce, aby vršky nevysychali a nežltli, a aby získal pekné veľké hlávky. Ako teda hnojiť cesnak tak, aby sa splnili všetky očakávania.

Cesnak rastie v 2 etapách: najprv získava zelenú farbu, potom rozvíja podzemnú časť. V týchto fázach je dôležité neponechať rastlinu napospas osudu, ale pomôcť si včasným „dopingom“.

white bulb                       unsplash

Sadenice skoro na jar berú výživu zo strúčika, ktorý ste zasadili do zeme. Postupom času sa táto výživa stáva vzácnou a korene ešte nie sú dostatočne vyvinuté, aby správne získali živiny z pôdy. Preto po niekoľkých týždňoch, mladé listy zožltnú a uschnú.

Aby sa tomu zabránilo, vo fáze rastu listov, ako pri každej inej rastline, je mimoriadne dôležité použiť dusík. A v prípade cesnaku aj síru, ktorú má veľmi rád. Bez síry cesnak neabsorbuje dusík dobre. Horčík pomôže posilniť korienky.

Na 10 litrov usadenej vody použite 1 polievkovú lyžicu dusičnanu amónneho a síranu horečnatého. Premiešajte a bohato polejte hnojivo pod koreň.  

Toto hnojivo pomôže nielen vypestovať si šťavnaté zelené listy, ale aj výrazne zahustiť stonku. A to je už znak veľkých hlávok cesnaku v budúcnosti.

V druhej fáze, keď cesnak spomaľuje rast vrcholkov a smeruje sily do rastu hlávok, musíte ho popohnať, aby to robil intenzívnejšie. To, kedy je potrebné použiť hnojivo, môžete určite jednoducho: po objavení desiateho listu.

Druhé hnojivo už nemusí obsahovať dusík, no mali by v ňom byť draslík a fosfor. Obe látky sa nachádzajú v drevnom popole. Na prípravu roztoku nasypte 1 šálku popola do 10 litrov vody a nalejte pod koreň.

Dôležité! Akékoľvek hnojivo by sa malo aplikovať na vlhkú pôdu – rastliny ich tak lepšie absorbujú.

white and brown flower on persons hand                       unsplash

Ďalším spôsobom, ako rýchlo priviesť výživu ku koreňom, je urobiť ryhu priamo pri záhone a nasypať do nej hnojivo.

Teraz viete, ako hnojiť cesnak tak, aby nevyschol a nezožltol a aby hlávky cesnaku boli veľké a dobre skladovateľné.

 

Zdroj: sovkusom.ru

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Tip: Čím hnojiť cesnak, aby ste získali veľké hlávky? ZÁHRADKÁR MI PORADIL TOTO”