Viete, na ktorej ruke sa nosia hodinky?

Hodinky sú praktickým módnym doplnkom, ktorý zvýrazní váš štýl. Vždy je však dôležité ich správne zladiť s outfitom. No premýšľali ste niekedy nad tým, na ktorej ruke sa hodinky nosia?

Dámske hodinky už dávno nie sú len praktickým kúskom. Stali sa súčasťou módy rovnako ako doplnky v podobe náramkov, náhrdelníkov či napríklad šatky. Na ktorej ruke sa však hodinky nosia? Spravidla ich vidíte na ľavej. Má to svoju logiku, keďže drvivá väčšina ľudí sú praváci a tomu sa prispôsobujú aj výrobcovia náramkových hodiniek. Spôsobov, ako nosiť hodinky, je však niekoľko.

Praváci vs. ľaváci

Najčastejšie nosíme hodinky na tej ruke, ktorá nie je dominantná. To znamená, že pravák bude mať hodinky na ľavej ruke a naopak. Navyše, experti na etiketu tvrdia, že ak máte hodinky na dominantnej ruke, vystavujete ich na obdiv, čo môže pôsobiť ako snobizmus. V mnohých kruhoch je preto netaktné nosiť hodinky na ruke, ktorou píšete, a je teda vaša dominantná. No v priebehu časov sa ľaváci prispôsobili a väčšina hodinky nosí na ľavej ruke.

Kde nájdete korunku

Korunka, nazývaná aj gombík, slúži na naťahovanie hodiniek a najčastejšie je umiestnená na pravej strane pri čísle 3. Preto je praktickejšie mať hodinky na ľavej ruke a pravou potom pohodlne manipulovať s korunkou. Pre ľavákov sa vyrábajú hodinky s korunkou umiestnenou na ľavej strane pri čísle 9. No ich výber je obmedzený a často ich nájdete skôr v špecializovaných hodinárstvach alebo šperkárstvach.

Časy vreckových hodiniek

Keď sa pozrieme do histórie, náramkovým hodinkám predchádzali hodinky vreckové. Tie mali korunku umiestnenú hore pri čísle 12. Neskôr hodinári vyrábali hodinky, ktoré nemali pevne umiestnenú korunku, a mohli ste si tak sami povedať, na ktorú stranu ju chcete. Postupne začali na hodinkách pribúdať ďalšie korunky, ďalšie ciferníky a funkcie, čím sa stali prepracovanejšími a ich ovládanie zložitejším.

Pravidlá neexistujú

V súčasnosti nie sú pravidlá nosenia hodiniek veľmi striktné. Niekto ich nosí na pravej, iný na ľavej ruke. Niekto má ciferník na vnútornej strane ruky smerom k telu. Je to čisto vec pohodlia. Mnohí z nás nosia hodinky tak, ako to videli u svojich rodičov alebo ľudí v okolí. Jednoducho, fantázii sa medze nekladú a je len na vás, na ktorej ruke budete hodinky nosiť a akým spôsobom.

Zdroj obrázku: MS_studio / Shutterstock.com

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Viete, na ktorej ruke sa nosia hodinky?”