Zuzanin dych. Silný príbeh z 2.svetovej vojny

 

Zuzanin dych je možno ťažké čítanie, ako mnohé iné knihy z 2.svetovej vojny, o holokauste, koncentračných táboroch a utrpení. No tento príbeh má ešte čosi viac, čo vás zasiahne priamo do srdca. Napínavý a silný príbeh je písaný miestami strohým, jednoduchým štýlom, ktorý dáva vyniknúť práve tej atmosfére, ľudským osudom a charakterom, samotnému odkazu.

Sú traja. Spočiatku deti. Svet je v rovnováhe. Neskôr sa všetko zmení. Ona miluje jedného z nich, ju milujú obaja. Zuzana Liebeskindová je dcéra cukrovarníka. Nič jej nechýba, životom kráča ľahko, obklopená láskou. Vo vzduchu sa vznášajú vlákna prepáleného cukru. Tridsiate roky dvadsiateho storočia v malom českom mestečku Holašovice sú sladké.

Zuzana začne dospievať až počas nemeckej okupácie. Bolestne vrastá do dejín a dejiny do nej. Keďže má židovský pôvod, jej osud je predurčený. Transport. Koncentrák. Zuzanini priatelia Hanuš a Jan zostávajú v Holašoviciach. Ich cesty sa však rozchádzajú. Po vojne sa Zuzana vracia z koncentračného tábora, ale straty sú väčšie, než čakala.

Dokáže po tom všetkom, čo prežila, ešte milovať? A má vôbec na výber?

Zuzanin dych z vydavateľstva Ikar je silné čítanie. Možno budete miestami potrebovať aj vy chytiť dych ako románová Zuzana, predýchať to, upokojiť sa. Ale každopádne je to príbeh, ktorý vrelo odporúčam a nenechajte sa odradiť ani trošku nezvyčajným štýlom, akým je písaní. Rýchlo naň naskočíte, zvyknete si a potom to už stojí za to.

 

Jakuba Katalpa

Debutovala v roku 2006 novelou Je hlína k snědku?, za ktorú bola nominovaná na cenu Magnesia Litera v kategórii objav roka. Román Hořké moře získal v roku 2009 nomináciu na Cenu Jiřího Ortena. Za prózu Němci dostala v roku 2013 Cenu Josefa Škvoreckého, Cenu Česká kniha a bola nominovaná na cenu Magnesia Litera v kategórii próza. V roku 2017 vydala román zo súčasnosti Doupě. Zuzanin dech vyšiel v Česku v roku 2020.

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Zuzanin dych. Silný príbeh z 2.svetovej vojny”