Ako 6-ročný ochorel a už 68 rokov žije v stroji, o ktorom nikto nevie. AKO JE TO MOŽNÉ?

20. storočie zaznamenalo obrovský technologický pokrok aj v medicíne.  Jedným z vynálezov bol aj stroj, ktorý zachraňoval ľuďom život.

Počiatok tohto storočia ľuďstvo ovládla epidémia detskej obrny. Ochorenie sprevádzalo množstvo komplikácií a dôsledkov. Medzi inými aj oslabenie svalov, vrátane svalov hrudníka, a následné zlyhanie dýchania.

Vakcína proti tomuto ochoreniu bola objavená až v roku 1955.

Vyvinutie stroja nazvaného aj „železné pľúca“, bolo prelomové. Stroj vytváral podtlak, ktorý imitoval mechanizmus výmeny plynov.

V „železných pľúcach“ uviazlo mnoho ľudí, ktorí žijú takto už desiatky rokov až dodnes.

Jedným z nich je 70-tnik Paul Alexander z Dallasu  v Texase, ktorý používa tento stroj od od 1952. roku.

Paul ochorel na detskú obrnu vo veku 5 rokov, ktorá mu spôsobila totálnu neschonpnosť dýchať.

Tento stroj funguje tak, že pacient je vložený do komory.  Zariadenie je utesnené a vo vnútri je vákuum. Pumpa zníži tlak, roztiahne hrudník a človek sa nadýchne, potom sa tlak zníži a človek vydýchne. Železné pľúca sú neinvazívnou pomôckou pri dýchaní. Nenafukú vzduch umelo do pľúc, ale nahrádzajú činnosť svalov hrudníka.

Osoby, ktoré tento stroj používali, však začali mať vážne problémy po zastavení jeho výroby. Tento stroj vraj stále používajú desiatky ľudí na svete. Servis a výmena súčiastok je však vážnym problémom.

Pred niekoľkými rokmi Paul začal mať s týmto prístrojom problémy. Začal zlyhávať a ohrozilo to jeho život. Cez internet hľadal niekoho, kto by mu pomohol vykonať kontrolu prístroja a vymeniť jeho opotrebované časti.

Ohlásil sa mu Brady Richards, ktorý ponúkol svoju pomoc. Prístroj je tak starý, že keď ho vzal do dielne, jeho kolegovia ani len netušili, čo to je. „Keď sme ho priviezli do dielne, kolega sa ma opýtal, čo idem robiť s tým grilom.”.

Aj napriek chorobe sa Paul snažil žiť normálny život v rámci svojich možností. Býval tiež na internáte a študoval právo. V tom čase ešte mohol opustiť prístroj na 4 hodiny denne. Dnes je to žiaľ nemožné.

Zatiaľ čo sa mnohí pacienti rozhodli pre tracheostómiu (priedušnica umelo vyúsťuje cez trubicu na koži), sú aj takí, ktorí sa rozhodli žiť svoj život v železných pľúcach.  Za výhodu považujú neinvazívnosť a nezávislosť do lekárov.  Bez servisu a technickej podpory však tento prístroj už dlho nebude zachraňovať ľudské životy.

Zdroj: popularne.pl

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Ako 6-ročný ochorel a už 68 rokov žije v stroji, o ktorom nikto nevie. AKO JE TO MOŽNÉ?”