Čiernobiele fotografie zakrývali jej bolesť – po 75 rokoch dostali farbu a výsledok vás ROZPLAČE

Druhá svetová vojna je epizóda z histórie ľudstva, ktorú by sme všetci radi nechali za sebou. Žiaľ, aj po 75 rokoch objavíme fotografie, ktoré odhaľujú hrozné a kruté zaobchádzanie s ľuďmi, počas tohto vojnového obdobia, kedy nacisti nemali zábrany pred ničím.

Czeslawa Kwoka mala štrnásť rokov, keď ju odviezli do koncentračného tábora v Osvienčime. Jej fotografie sa objavili v projekte, ktorý vytvoril jeden z väzňov v tábore pre nacistických dôstojníkov.

Myšlienkou obrázkov bolo zanechať záznamy väzňov odvezených do tábora. Takto vyzeralo dievča tesne predtým, ako bola zbitá a popravená väzenským dozorcom.

Tieto fotografie po 75 rokoch zachránila brazílska umelkyňa, ktorá im po toľkých rokoch vrátila farbu, keďže v tom čase sa vyrábali len čierno-farebné snímky.  

Kwoka bola v decembri 1942 odvezená z jej domu spolu so svojou matkou, pretože nacisti „potrebovali priestor“ na vybudovanie kolónie. Nemohli nájsť lepšie riešenie, ako ich presunúť do Osvienčimu.

Na fotografiách je vidieť, že dievča je na pokraji sĺz, s rozcuchanými vlasmi a rozštiepenou perou. Možno po tom, čo dostala bitku od väzenskej stráže.

Vďaka práci Mariny Amaralovej môžu ľudia vidieť, ako vyzerala Czeslawa v živých farbách.

Spoluväzeň, ktorý vytvoril fotografie, bol Willhelm Brasse. Zomrel v roku 2012, no kým sa tak stalo, poskytol podrobnosti o bitkách, ktoré väzni trpeli zo strany dozorcov.

V dokumentárnom filme z roku 2005 fotograf a väzeň povedal toto:

„Plakala, ale ja som nemohol nič urobiť. Pred odfotením si dievča utrelo slzy a krv z rozštiepenej pery.“

Kwoka zomrela v marci 1943, len tri mesiace po príchode do Osvienčimu. Jej matka, ktorú tam tiež vzali, zomrela o niekoľko týždňov neskôr.

Jej portrét je v súčasnosti vystavený v štátnom múzeu Auschwitz-Birkenau.

 

zdroj

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Čiernobiele fotografie zakrývali jej bolesť – po 75 rokoch dostali farbu a výsledok vás ROZPLAČE”