Na internete zverejnila test pre dyslektické dieťa. „Ako to vidím, vrie to vo mne“

Pedagogická psychologička a blogerka publikovala na svojom Facebooku fotku opraveného testu z poľského jazyka, ktorý napísal šiestak s dyslexiou. Test je takmer nečitateľný, kvôli červenému „moru“ na papieri od učiteľky. Post vyvolal mnoho reakcií.

Dorota Lubas pracuje ako pedagogická psychologička a okrem toho aj ako blogerka. V teste mali žiaci napísať aj príbeh o Pinokiovi. Pedagóg, ktorý test opravoval, zvýraznil a opravil takmer všetko, čo tam bolo. K fotke bol pripojený tento popis:

„Predstavte si, že ste v 6. triede základnej školy, máte dyslexiu – dysortografiu a dysgrafiu.  Na prácu potrebujete špeciálny prístup. Na terapiu chodíte raz týždenne. Učenie vám trvá omnoho dlhšie ako vašim rovesníkom, pretože dyslexia je špecifická porucha učenia (…). Píšete test z poľského jazyka. Máte z neho obavy.

Ťažko sa vám sústredí a ťažko píše.  Ale píšete. Nastane deň, kedy dostanete vyhodnotenie testu. A bolia vás oči od červeného mora, ktoré na teste vytvoril učiteľ. Už sa vám viac nič nechce. Nenávidite školu. Plačete. Nemá to zmysel. ” terapeutka2

Pod postom sa objavilo mnoho pobúrených komentárov.

Oh Bože! Keď to vidím, vrie to vo mne! Treba venovať pozornosť tomu, aké zlepšenie nastalo! Keď dieťa vidí, že všetko je zle, neverí, že môže urobiť čokoľvek dobre. Je to zdrvujúce!

Dokonale poznám túto bolesť. Bol som takým dieťaťom.

terapeutka1

Táto téma je mi blízka a odporúčam hľadať inú školu. Hoci je to náročné, bála som sa ako si na zmenu zvykne moje dieťa, no so zmenou školy sa zmenili aj učitelia, ktorí mali porozumenie a otvorené mysle.

Myslím si, že osoba, ktorá opravovala test si nie je vedomá toho, že použila najúčinnejšiu metódu ničenia motivácie k učeniu. Zapíšem si tento prípad aby som naň mohol upozorniť počas školenia učiteľov. 

Zdroj: opowiastka.com

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Na internete zverejnila test pre dyslektické dieťa. „Ako to vidím, vrie to vo mne“”