Opätovné zavedenie respirátorov? MIKAS TO odporúča tejto skupine ľudí

Hlavný hygienik SR, Ján Mikas, občanom pripomína, že nosenia rúška či respirátora je aj naďalej účinnou pomôckou pre obmedzenie šírenia vírusu.

Prekrytie horných dýchacích ciest odporúča hlavne tehotným ženám a dôchodcom.

„Prekrytie horných dýchacích ciest predstavuje bariéru chrániacu aj zdravú osobu, zvlášť pokiaľ obe tieto osoby majú správne nasadené rúško či respirátor cez nos aj ústa.

Nechránia tak iba osobu, ktorá ho má nasadené, ale aj osoby v jeho okolí,“ ozrejmil.

Respirátory sú aj naďalej povinné pre personál a návštevníkov zdravotníckych zariadení a zariadení sociálnych služieb, pacientov v čakárňach u lekára či zákazníkov lekární.

Takisto sa nosenie respirátora silne odporúča aj osobám. ktoré pociťujú príznaky ochorenia COVID-19 seniorom, tehotným ženám, dojčiacim matkám, osobám s trvalo oslabenou imunitou či osobám s ochoreniami, napríklad srdca alebo pľúc.

Rovnako by sa mali chrániť aj osoby žijúce v blízkosti osôb, ktoré vykazujú známky ochorenia.

Nosenia respirátora odporučil Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR vo všetkých zariadeniach, kde sa nachádzajú zraniteľné skupiny ľudí. „Vo väčšine z nich je jeho nosenia povinné,“ pripomenula hovorkyňa úradu Daša Račková.

„Taktiež pri ceste do zahraničia hromadnými prostriedkami a na preplnených miestach v zahraničí,“ doplnila.

zdroj: dnes24.sk

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Opätovné zavedenie respirátorov? MIKAS TO odporúča tejto skupine ľudí”