Títo Indonézski domorodci majú tie najmodrejšie oči, aké ste kedy videli! SÚ VIAC MODRÉ AKO OBLOHA

Ľudia z kmeňa Butan sa vyznačujú nádherne modrými očami, ktoré dokonale kontrastujú s ich tmavou pokožkou. Dôvod? Zvláštna genetická porucha, ktorá ich robí prakticky svetovými unikátmi.

Pravdou je, že Aziati – aspoň tak, ako ich poznáme na Západe – zdieľajú množstvo fyzických a genetických čŕt, ktoré sú celkom zrejmé.

Tento domorodý kmeň však úplne uniká tradičnému kánonu, a to všetko kvôli zvláštnemu syndrómu.

foto: Korchnoi Pasaribu

Kmeň Buton sa nachádza v provincii Juhovýchodné Sulawesi a všetci jeho členovia majú hlboké modré oči.  Vidno to na neuveriteľných záberoch fotografa Korchnoi Pasaribu, na ktorých sú tieto nebesky sfarbené oči vidieť najlepšie.

Na fotografiách môžete vidieť hlavne deti, ktoré sa na Pasaribuov fotoaparát pozerajú s mierou strachu a odporu. Niektorí z nich majú iba jedno modré oko, zatiaľ čo druhé je tmavšie.

foto: Korchnoi Pasaribu

Podľa Tichomorskej tlačovej agentúry je príčinou tejto jedinečnej farby očí genetická porucha nazývaná Waardenburgov syndróm.  Tento syndróm je veľmi zriedkavý a okrem iného môže viesť k abnormalitám tváre, problémom so zrakom a hluchote.

foto: Korchnoi Pasaribu

Syndróm je navyše autozomálne dominantný, čo znamená, že gén, sa takisto, v polovici prípadov, prenesie aj na potomka.

Butánci sú preto jedineční: na ostrove Sulawesi nie sú takmer žiadni iní ľudia s týmto ochorením. 

Bez ohľadu na to, že ide o genetický stav, ktorý môže spôsobiť problémy, nemôžeme poprieť, že tie oči vyzerajú prekrásne…

zdroj: upsocl.com

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Títo Indonézski domorodci majú tie najmodrejšie oči, aké ste kedy videli! SÚ VIAC MODRÉ AKO OBLOHA”